10 דברים שלא ידעתם על ראש השנה הסיני.

10 דברים שלא ידעתם על ראש השנה הסיני.

בימים אלה חוגגים את שנת העכברוש בסין, זמן מצוין לדעת קצת יותר על איך חוגגים למעלה ממיליארד וחצי סינים

ראש השנה נחשב לחג החשוב ביותר עבור הסינים בעולם כולו. קרצוף בתים, בגדים חדשים וחגיגה קולינרית, בדומה למה שקורה אצלנו, הם חלק בלתי נפרד מן העניין. אבל בדיוק כאן מסתיים לו הדמיון בין החגיגות שלנו לאלו שלהם. בתור התחלה, מייחסים הסינים לתחילת השנה מעין מועד מיוחד להיטהרות של הנפש, בדומה למה שאנו עושים ביום הכיפורים שלנו. הם מקפידים על התנהגות מופתית ונמנעים מכל אקט שעלול לגרום לכעס ומורת רוח העלולים לפגוע במזל ובקארמה של השנה החדשה הבאה עליהם לטובה.

פרט להכנות אישיות ברמת ההתנהלות והבית, החגיגה ברחובות עצמם נחשבת לאירוע עוצר נשימה, מתקפה נהדרת על כל החושים. מופעי זיקוקים מרהיבים ביופיים, מצגי אמנות, ריקוד, תחפושות מטורפות וצבעוניות שובת לב המוגדרת ע"י מבקרים מן החוץ כאחד הקרנבלים הטובים ביותר שיש לעולם להציע.

ועכשיו, קבלו כמה נקודות טריוויה מעניינות אודות החג הסיני שישתלבו בהצלחה בכל שיחה:

מיתוסים על מפלצות

אגדה סינית עתיקה מספרת על מפלצת אדירה בשם ניאן (שנה בסינית) שנהגה להופיע באופן קבוע בראש השנה ולזלול להנאתה בני אדם. על פי המסורת, נהגו הסינים להתחבא ממנה ונמנעו לצאת מהבית עד שאדם אמיץ אחד הכניע אותה באמצעות... זיקוקי דינור. יום למחרת הכנעתה של המפלצת יצאו המוני סינים לרחובות ומילאו את השמיים בהמוני זיקוקין, מסורת שהפכה לחלק בלתי נפרד מן החג.

הכי הרבה זיקוקין בעולם

בראש השנה הסיני נורים אל האוויר כמויות עצומות של זיקוקי דינור מרהיבים, אות לניצחון הכביר מן הסעיף הקודם. הסינים מאמינים כי אלו ממשיכים להרתיע מפלצות מלחזור וכסמל של אור המציין מלחמה במזל רע באופן כללי. במקביל מציתים הסינים ניירות כסף סמליים וקרטונים בדמות מטילי זהב לכבוד המתים ומאמינים, בדומה לעמים האחרים, כי כך יבטיחו שפע בחיים שאחרי.

ערים רבות בסין הוציאו הגבלות לירי של זיקוקי דינור מטעמי בטיחות אך סינים רבים מתעלמים מן ההנחיות מידי שנה ומוצאים עצמם מבלים לילה במעצר עקב הגזמה פרועה. בבייג'ינג הבירה נאסר לחלוטין ירי של זיקוקים בין השנים 1993-2006 אך תגובות נזעמות של ההמון הובילו לשינוי ההחלטה.

מתפללים לחקלאות מצוינת

ראש השנה הסיני, הידוע גם כפסטיבל האביב, נחוג במקור כאירוע טקסי בו מתפללים לאלים עבור שנה חקלאית מוצלחת. הטכנולוגיה פגשה את המזרח הרחוק בעשורים האחרונים ובעיקר הודות לעובדה כי היא סיפקה ועדיין מספקת כוח עבודה זול לענקיות מן המערב. סין הייתה תמיד מדינה חקלאית הנסמכת על גידולים ואזרחיה מנצלים את החג על מנת לשאת תפילה לאלים לטובת שנה מלאה בהצלחה בחזית זו.

החג הארוך בעולם

ראש השנה הסיני נמשך, על הנייר, כחמישה עשר ימים. בפועל מתחילות להן החגיגות מיד לאחר ה"לה-בה" פסטיבל המתקיים בתחילת דצמבר והופך את החגיגות לאירוע הנמתח כמעט לאורך ארבעים יום! באופן מסורתי, נחשב החג למשפחתי ובימיו הראשונים מבלים הסינים בבתים עם בני המשפחה. החנויות ברובן סגורות לאורך ימי החג והסינים נערכים לכך וממלאים את המזווה ורוכשים מתנות ומוצרים מיוחדים לחג בכמויות היסטריות.

תנועה מטורפת של אנשים בימי החג

המשפחה היא המרכז בראש השנה הסיני וכולם ללא יוצאים מן הכלל מגיעים לארוחת החג המסורתית. בעוד הצעירים עצמם מתגוררים ברובם במרכזים העירוניים העצומים, הוריהם נותרו ברובם כפרים המרוחקים, עובדה המובילה לתנועה של עשרות מיליוני סינים לאורכה ורוחבה של הארץ כולה. מכירתם של כרטיסי טיסה ונסיעה ברכבת נפתחת במתכונת מורחבת כשישים יום לפני החג וההתנפלות עליהם היא פשוט בלתי נתפשת. בשנת 2015 פרסם משרד התחבורה הסיני נתן המעיד כוח קצב קניית הכרטיסים עומד על 1000 יחידות בשנייה!

עוצר מקלחות וזריקת אשפה

הסינים נוהגים להימנע ממקלחות בראש השנה. זריקת אשפה אינה מותרת עד החמישי לחודש. הסיבה – שתי הפעולות הטריוויאליות הללו עלולות לשטוף את המזל הטוב הבא עליהם לטובה. כל הניקיונות וההכנות נערכות על לערב שלפני הארוחה החגיגית ועל פי המסורת תפקידם לפנות מקום לשפע ולברכה הנמצאים בפתח. במקביל, מתקיים עוצר תספורות, אסור השימוש בחפצים חדים דוגמת מספריים וסכינים, אין לקלל או להתווכח ומומלץ בחום שלא לשבור שום דבר חלילה.

מעטפות של כסף כמתנות

זה לא שהילדים בסין לא מקבלים מתנות בחג. הם בהחלט כן, והרבה. אבל המסורת עצמה מחייבת גם חלוקה של כסף אמתי הנמסר תמיד במעטפות אדומות. למה אדומות? זהו צבע שמפלצות נרתעות ממנו ומכאן ההגנה המתבקשת. אדום בכל מקום. מתן הכסף נעשה על מנת מעיד על מעבר של עושר וברכה מן הדור הוותיק לצעיר, מנהג המתקיים גם בין זוגות נשואים, מעסיקים לעובדים, קולגות וחברים. ים של מזומן שעובר מיד ליד. סין נחשבת למדינה המובילה בשימוש לשל ארנקים אלקטרוניים בשנים האחרונות ובימי החג מדווחות החברות המפעילות שירותים אלו על העברת סכומים בלתי נתפשים של כסף, כמו גם על תקלות הנובעות מן העומס.

גלגל של מזלות

בדיוק כמו אצלנו, גם לסינים יש 12 מזלות אבל עם טוויסט אחד קטן: המזל הוא שנתי ולא חודשי ושנת 2020 היא שנת העכבר (Rat). עכברים, חזירים, נחשים וכלבים אינם חביבים במיוחד על הסינים אך בכל הנוגע לגלגל המזלות, תכונותיהן החיוביות של בעלי חיים אלו מואצלות על האנשים שנולדו בשנים אלו. הסינים מייחסים חשיבות עצומה למזלות אלו ועל פי המסורת המזל שלך יכול להשפיע רבות על קריירה, בריאות ואפילו על מערכות יחסים.

בכל ראש שנה נשברים שיאים בתיירות היוצאת

אמנם החג במהותו הינו חג של משפחה אך את החופשה הארוכה מנצלים הסינים גם לחופשות בחו"ל. אלנו במערב כל מי שמעוניין בדרכון נותן קפיצה למשרד הפנים ומקבל אחד בקלות אבל בסין, עדיין מדינה בעלת ניחוח קומוניסטי, הדברים שונים בתכלית. כיום, פחות מעשרה אחוזים מאזרחי המדינה מחזיקים באישור יציאה מן הארץ העצומה הזו אך הממשל המרכזי, המודע לתמורות החברתיות החלות בקרב התושבים, מזהה את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בתיירות יוצאת כמנוע צמיחה משמעותי. תוך שלוש שנים מהיום כעשרים אחוזים מן הסינים יחזיקו באישורי יציאה. אם כבר עכשיו משנים הסינים את מפת התיירות העולמית, חישבו לרגע מה יקרה תוך כמה שנים נוספות. ישראל, כמו מדינות מערביות רבות אחרות, עושה מאמצים רבים על מנת לקלוט בהצלחה המוני תיירים מסין, הנחשבים לכאלו הנוהגים "לפזר" כספים בחפץ לב בהשוואה לתיירים ממדינות אחרות, ע"פ נתונים הנמסרים מלשכות תיירות בעולם כולו.

מי יתן ותתעשר השנה!

מה מברכים בראש השנה הסיני? ובכן, שתי הברכות הנפוצות הן: שנה חדשה ומאושרת, או בסינית: XING NIAN KUAI LE וברכה נוספת, קונקרטית יותר... מי יתן ותתעשר השנה: GONG XI FA CHAI

ונאמר אמן...

מועדי החגים והחופשות בסין

ריכזנו עבורכם את תאריכי חג והחופשות בסין ב- 2020:

ינואר

  • 01.01.2020 – New Year’s Day
  • 25/27.01.2020 – Spring Festival – חופשה בת שבוע ימים

אפריל

  • 04.04.2020 – Tomb Sweeping Day – יום חופש בודד

מאי

  • 01.05.2020 – Labor Day – שלושה ימי חופש

יוני

  • 25.06.2020 – Dragon Boat Festival – יום חופש בודד

אוקטובר

  • 01/03.10.2020 – National Day – חופשה בת שבוע ימים