חופשת לידה בצרפת

חופשת לידה בצרפת

למרות ירידה קלה בארבע השנים האחרונות, צרפת היא עדיין המדינה עם שיעור הילודה הגבוה ביותר באירופה, עם ממוצע של כ- 1.87 לידות לאישה. הדבר נובע גם מהמסורות החברתיות שנשמרו במדינה, שלא כמו ברבות ממדינות אירופה, וגם מהתמיכה הכספית שלה זוכות נשים ומשפחות מהמדינה, לפני הלידה וכן לאחריה, עם גידול הילדים. ההטבות מתחילות כבר בתקופת ההיריון. כל הבדיקות הרפואיות הקשורות בהיריון הן חינם, אפילו ללא ההשתתפות העצמית המינימלית המקובלת של אירו אחד, פרט לשתי בדיקות האולטרה סאונד הראשונות שבהן יש השתתפות עצמית של 30% מהעלות.

אורך חופשת הלידה

יולדת בצרפת זכאית ל- 16 שבועות של חופשת לידה, מתוכן בדרך כלל 6 לפני הלידה ו- 10 אחריה, למרות שיש גמישות בחלוקה זו. האם נדרשת לקחת לפחות 8 שבועות חופשה. היא עשויה להיות זכאית לשבועיים נוספים לפני הלידה במקרה של סיבוכים בהריון ועד 4 שבועות לאחר הלידה אם היו בעקבותיה סיבוכים בריאותיים. מהילד השלישי והלאה, החופשה לאחר הלידה מתארכת ל- 18 שבועות. אם הלידה הצפויה היא של תאומים, מתארכת החופשה ל- 8 שבועות לפניה ול-12 אחריה. במקרה של לידה מוקדמת של מעל 6 שבועות לפני תאריך הלידה הצפוי, משך חופשת הלידה מוגדל במספר הימים שבין תאריך הלידה ל- 6 שבועות לפני תאריך הלידה הצפוי. החופשה של בני הזוג נמשכת 11 יום רצופים, או 18 ימים רצופים במקרה של לידה של יותר מילד אחד.

גובה דמי הלידה

סכום דמי הלידה שווה להכנסה הממוצעת של היולדת בשלושת החודשים האחרונים שקדמו לחופשת הלידה, עד לגבול הרבעוני שנקבע על ידי הביטוח הלאומי הצרפתי על סך 10,131 אירו. המיסוי על דמי הלידה הוא אחיד ועומד על 21%.

זכאות לדמי לידה

כדי להיות זכאית לחופשת לידה בצרפת, על היולדת להיות רשומה במקבילה הצרפתית למוסד לביטוח לאומי במשך לפחות 10 חודשים לפני הלידה וכמו כן, לעבוד לפחות 150 שעות בפרק זמן של שלושה חודשים או 600 שעות בתוך 12 חודשים לפניה. בדרך כלל היולדת לא צריכה לדרוש את דמי הלידה באופן אקטיבי כדי לקבל את ההטבה והיא מגיעה אליה דרך המוסד לביטוח לאומי הצרפתי.

היולדת והחברה המעסיקה

על היולדת ליידע את החברה המעסיקה אותה בעל פה או בכתב על הריונה. אסור, כמובן, על פי חוק לפטר אותה בזמן ההיריון או במהלך חופשת הלידה, ועל המשרה להיות שמורה עבורה לכשהיא חוזרת מהחופשה.

חופשת הורות

אם אחד מההורים מחליט להפסיק לעבוד לאחר חופשת הלידה לאחר שיש להם יותר מילד אחד, הוא יהיה זכאי לחופשת הורים, שמטרתה לאפשר להם להתפנות לגידול הילדים. הורים אשר עובדים בחמש השנים האחרונות עד ללידה, זכאים לקצבה חודשית עד הגיע הילד/ה לגיל שלוש, וסכומה נע בין 148 ל-397 יורו לחודש. ניתן גם לחלק את החופשה כך שלדוגמה האם תיקח אותה למשך שנתיים והאב למשך שנה נוספת. ההורים גם זכאים לקצבה מהמדינה עבור הילד השני, שגובהה תלוי בהכנסתם: ככל שזו גבוהה יותר, כך תהיה הקצבה נמוכה יותר. 

רוצים לדעת עוד על ההטבות הרבות שצרפת מציעה ליולדות? דברו עם המומחים שלנו >