חג המולד בעולם

חג המולד בעולם

חג המולד הוא אחד החגים החשובים בעולם, והשפעתו אף מתרחבת בשנים האחרונות מעבר לעולם המערבי ואמריקה הלטינית למקומות כמו סין. גם אם החשיבות שלו כחג דתי פחתה לאחרונה, הוא עדיין עוגן בלוח השנה מהרבה בחינות. כדאי לזכור שבעוד ברוב העולם חג המולד מצוין ב- 25.12, ברוסיה, גיאורגיה ובארצות סלביות אחרות שבהן נפוצות כנסיות אורתודוקסית, הוא נחגג ב- 7.1, מפני שהכנסיות בארצות אלה אימצו לוח שנה שונה מזה של הכנסיות המערביות.

מה עוד כדאי לזכור לגבי חגיגות חג המולד בעולם?

שבוע של האטה

היחס לתקופת חגי סוף השנה הנוצריים, חג המולד ויום תחילת השנה החדשה (New Year's Day), מזכיר את היחס בישראל לחגי תשרי. ראשית, בחג המולד עצמו כל המשרדים סגורים ורובם גם סגורים ביום שלפני. השבוע שבין חג המולד לבין יום השנה החדשה מזכיר במובן זה את סוכות בישראל. זו תקופה שבה רבים ממשרדי הממשלה סגורים, ורוב החברות או סגורות לגמרי או פועלות במתכונת מצומצמת. בשבוע הזה רוב העובדים מבלים עם משפחותיהם או נוסעים לבקר אותן, ובארצות גדולות נסיעה כזאת עשויה להיות למרחק רב ולכן הביקור נמשך בדרך כלל לפחות כמה ימים. עם זאת, חנויות ומסעדות יהיו פתוחות בימים אלה, חוץ מביום חג המולד עצמו, שבו רובן סגורות.

אחרי החגים

בשל כך גם בעולם, כמו בישראל, קיים המושג של "אחרי החגים", After the Holidays. כלומר, אנשים נוטים לנסות לסיים פרויקטים לפני חג המולד ולדחות התחלת פרויקטים חדשים עד לאחריהם. הגישה הזאת מתעצמת בגלל המסורות של קניית מתנות לחג המולד, שרק התרחבו בשנים האחרונות, שדורשות מכולם זמן רב, גם אם הוא אונליין. כל מי שעובד בתחום הקמעונאי יודע שהשנה כולה מכוונת לקראת קדחת הקניות של דצמבר.

Party!

בארצות רבות נהוגות מסיבות של החברה (Company Party), שהן בדרך כלל הפקה גדולה בהרבה מאשר הרמות הכוסית הצנועות עם עוגה ויין הנהוגות בישראל. היקף ההשקעה בהן תלוי כמובן בגודל החברה ובעד כמה השנה שחלפה הייתה מוצלחת עבורה. בחברות בהיקף בינוני ומעלה מדובר בדרך כלל על מסיבות מושקעות, לעיתים באולם אירועים או מלון, ובשילוב ארוחות ערב. לעיתים העובדים מצופים להתלבש לאירועים אלה בלבוש רשמי, אז כדאי לברר. מסיבות כאלה יכולות להיות לא רק מהנות אלא גם הזדמנות להכיר עובדים שלא פוגשים במהלך העבודה היומיומית, כולל בכירים בחברה, בדומה ל"ימי כיף" בישראל.

מעבר למאפיינים האלה שדומים ברוב העולם המערבי, ישנם מנהגים נוספים שייחודיים לחג המולד בארצות שונות שכדאי להכיר:

מתנות

כמו בישראל, בארצות רבות נהוג לחלק "שי לחג", "Christmas Bonus", שמשתנה בדרך כלל על פי רמת הבכירות של העובד/ת וזמן העבודה שלהם בחברה. הבונוס הזה בדרך כלל לא קשור לבונוסים על ביצועים או מכירות שנתיים שניתנים בדרך כלל בתחילת השנה.

שוקי חג מולד

שווקים פתוחים נפוצים בכל אירופה, מאיטליה ועד אסטוניה, למרות הקור העז ששורר לעיתים בחוץ בעונה הזאת של השנה. הם כוללים כל מה שיכול להיות מקושר לחג: עצי חג מולד, קישוטים מגוונים לעצים ולבית, בובות סנטה קלאוס בכל גודל אפשרי ומכל חומר אפשרי (לדוגמה שוקולד או נוגט), ועבודות יד שונות. ברבים מהשווקים יש גם מתקני שעשועים כמו קרוסלות, גלגל ענק ואף זירות החלקה על הקרח וחלקם כוללים גם הופעות חיות ומופעי אורות.

מאכלים מסורתיים

במדינות רבות יש מאכלים מסורתיים הנמכרים רק בתקופה זאת של השנה, קצת כמו סופגניות בישראל. המגוון הוא כמובן עצום ומשתנה ממדינה למדינה וכולל בין השאר מנות אוכל של ממש, קינוחים ומשקאות אלכוהוליים שונים. אפשר להזכיר כמה דוגמאות כמו ה- Egg Nog, משקה מבוסס חלב, שמנת, ביצים וסוכר שלפעמים מוסיפים לו ברנדי; עוגת ה Buche de Noel הצרפתית בטעמי ברנדי וקפה; Christmas Pudding שפופולרי בבריטניה, קנדה ואירלנד שהוא כלל לא פודינג אלא עוגה עגולה עם פירות מיובשים, וירך חזיר (ham) שמשפחות רבות נוהגות לאכול בערב החג. אפילו בסין התפתחה מסורת של אכילת תפוחים או הענקתם כמתנה, מכיוון שמשמעות שמו על ערב חג המולד במנדרינית היא "ערב של שלום", וצליל המילה "תפוח" בסינית דומה לצליל המילה "שלום".

מסורות ייחודיות

במקומות רבים ישנם מנהגים שעשויים להיראות אזוטריים שהם שריד למנהגים ולאמונות מן העבר, והשתתפות בהם יכולה להיות חוויית מבדרת או מעניינת. באוסטריה ובמזרח אירופה לדוגמה קיימת מסורת שעל פיה "קרמפוס", ה"עזר כנגדו" השטני של סנטה קלאוס, משוטט ברחובות בערב החג ומחפש ילדים שהתנהגו רע במשך השנה. כהמשך למסורת הזאת נערכים בתקופת חג המולד במדינות אלה "מצעדי קרמפוס" שבהם אנשים מסתובבים ברחובות עם מסכות מפחידות בדמותו, תוך החזקת לפידים ואף מכונות עשן. מפחיד לילדים אבל חוויה מעוררת אדרנלין לגדולים. בנורווגיה לעומת זאת, מסורות עתיקות גרסו שבערב החג מגיעות לביקור מכשפות רכובות על מטאטאים, ולכן התפתחה מסורת של החבאת כל המטאטאים לפי החג כדי שהן לא תוכלנה למצוא אותם ולהגיע לביקור.

רוצים לוודא שאתם מסונכרנים עם לו"ז החג במדינה שרלבנטית לכם? דברו עם המומחים שלנו >>>>