כל מה שצריך לדעת על העסקה בסין במהלך ה'גולדן וויק'

כל מה שצריך לדעת על העסקה בסין במהלך ה'גולדן וויק'

סין, כידוע, איננה מהמדינות המיטיביות בעולם עם עובדיה. יהיו סיבותיו של המשטר אשר יהיו, הרפובליקה העממית של סין מעגנת ברגולציה זכויות עבודה מינימליות להגנה על העובדים בסין, ובכלל זה מאפשרת מכסת ימי חופשה מצומצמת למדי. למעשה, מדיניות ההעסקה בסין בכל הקשור בימי מנוחה וחופשה רחוקה משמעותית מהסטנדרט הבינלאומי כפי שנקבע על-ידי ארגון העבודה הבינלאומי. לכן חברות זרות נוהגות לעתים קרובות לתת תנאים טובים יותר מעבר למינימום הנדרש בחוק, ולהציע לעובדיהן ימי חופש שנתיים רבים יותר. בשווקים התחרותיים בסין, מדובר בתנאי של ממש על-מנת למשוך עובדים איכותיים לחברה. 

מהו הגולדן וויק?

הגולדן וויק הוא למעשה שבוע חופש שנתי שחל בין ה- 1 ל- 7 באוקטובר. ביום הראשון לחופשה, נחגג בסין היום הלאומי של הרפובליקה העממית של סין. זהו אחד החגים הלאומיים במדינה, ונחגג מאז היווסדותה של הרפובליקה, ב- 1 באוקטובר, 1949 בכיכר טיאננמן בבייגי'נג. 

החגיגות

החג מתחיל עם הנפת הדגל של סין בכיכר טיאננמן עם הזריחה ב- 1 באוקטובר, ובזאת מתחילות החגיגות בכל רחבי המדינה, ומלוות במצעדי ענק צבאיים ברחובות בייג'ינג, תהלוכות חגיגיות, זיקוקי דינור, מבצעי קניות ועוד שלל אירועי תרבות וספורט. אולם השנה יקבל החג משמעות נוספת כשהרפובליקה העממית של סין תחגוג 70 שנים להקמתה. 

מנהגים

החג הלאומי של סין חל בימות הסתיו המאופיינים בדרך-כלל במזג אויר נעים במיוחד, וכמעט בכל שנה, אלפי סינים יוצאים לטייל ברחבי המדינה ולבקר את משפחותיהם. במהלך השבוע הזה, העובדים הסינים נוהגים לבלות בחיק המשפחה או עם חברים ולהשתתף באירועים ההמוניים ברחבי הרפובליקה.

עבודה או חופשה?

רוב העסקים בסין סגורים במהלך הגולדן וויק. בהיותו חג לאומי, במהלך הגולדן וויק בסין כלל העובדים במשק הסיני יוצאים לחופשה מרוכזת של שבוע ימים. החוק הסיני אף קובע כי על-מנת שיוכלו העובדים הסינים לצאת לשבוע חופשה רצוף, הם ישלימו ימי עבודה על חשבון ימי מנוחה אחרים במהלך השנה (ימי שבת או ראשון) כדי שיישארו להם מספיק ימי חופשה שנתית. 

ההמלצה שלנו

בימינו, מומלץ לאמץ מדיניות נדיבה של מכסת ימי חופשה עבור העובדים בסין. המינימום הנהוג בחוק רחוק כל-כך ממה שנהוג באותן חברות במדינות אחרות, והיתרונות במתן ימי חופשה שנתיים עבור העובדים עולים על החסרונות. לכן מומלץ שלא לבקש מהעובדים לעבוד בימי המנוחה שלהם במהלך השנה רק כדי שיוכלו לצאת לשבוע רצוף במהלך הגולדן וויק, שכן שגרת העבודה היא תובענית ממילא ברפובליקה העממית של סין.

בימים אלה, יותר מתמיד, כאשר מלחמת המכסות והמסחר בין סין למערב רק מתעצמת, אתם צריכים עזרה ממומחים המעורים בחוקי התעסוקה המקומיים. המומחים של רילוקיישן סורס מלווים מעסיקים ישראליים בסין מול הרגולציה המקומית המורכבת. 

בואו נדבר >