חג הדיוואלי בהודו - כל מה שצריך לדעת

חג הדיוואלי בהודו - כל מה שצריך לדעת

אם יצא לכם אי פעם לטייל בהודו, אתם וודאי יודעים על מנעד המנהגים הצבעוניים בדת ההינדו. אם טיילתם בהודו בחודשי אוקטובר-נובמבר, וודאי נתקלתם במצעדים גדולים ברחובות המלווים במנורות שמן, אורות צבעוניים וממתקים - כל זאת לכבוד חג הדיוואלי, החג המפורסם ביותר בהודו.

מהו חג הדיוואלי?

את הדיוואלי חוגגים בעיקר בהינדואיזם, אך גם בסיקיזם, בג׳ייניזם ובבודהיזם - בעיקר בהודו ובנפאל. הדיוואלי נחגג ביום מולד הירח בחודש השמיני בלוח השנה ההינדי, ולכן התאריך הלועזי משתנה משנה לשנה. הסיפורים והאירועים ההיסטוריים בבסיס החג משתנים בין דת לדת, אך הנושא המרכזי שלו הוא ניצחון האור על החושך (בדומה לחג האורות שלנו), או אם תרצו, ניצחון הטוב על פני הרוע וניצחון הידע על הבורות.

דיוואלי או דיפוואלי

הדיוואלי מוכר גם כפסטיבל דיפוואלי (שדה האורות) או חג הטיהאר (בנפאל). החגיגה נמשכת כ- 5 ימים (במהלכם יום החג עצמו). בתים ועסקים ינוקו ויקושטו במנורות שמן עשויות חימר ואורות חשמליים. האזרחים יחליפו בינם לבין עצמם ממתקים, וירידים ייערכו במספר רב של עיירות וכפרים.

המנהגים

לכל יום במהלך 5 הימים יש משמעות משלו, כאשר היום הראשון מציין את תחילתה של השנה הפיננסית החדשה עבור רוב העסקים ההודים. היום השני הוא יום של טיהור, בו החוגגים טובלים באמבטיות שמן ולובשים בגדים חדשים. היום השלישי מוקדש לירח חדש, וזהו למעשה היום הרשמי של חג הדיוואלי. ביום הרביעי מניחים אוכל במקדשי הינדו כמתנה לקרישנה, ואילו היום החמישי מציין את האהבה בין אחים ואחיות' בו הם מזמינים אחד את השני לבתיהם.

הכינו את הפרחים

זה תמיד רעיון טוב להשתתף בחגיגות המקומיות ולעודד את העובדים לשמוח בחגיהם. הנה כמה טיפים לקישוט המשרדים בהודו לקראת החג:

  • דאגו לניקיון מקום העבודה

  • קשטו את המקום באורות וזרי פרחים (עם העדפה קלה לורדים ולציפורן החתול)

  • פזרו במשרד צנצנות ממולאות סוכריות בטעמים יוצאי דופן

עבודה או חופשה

בהודו אין חוק האוסר על העסקה בחג הדיוואלי. אולם בימי הפסטיבל, בנקים, סניפי דואר וסניפי ממשלה נשארים סגורים. חנויות מסחריות עלולות להיות סגורות או לפתוח בשעות עבודה מצומצמות, והתחבורה ציבורית נשארת כפי שהיא בכדי לאפשר לחוגגים לנוע בחופשיות. במקומות מסויימים בהודו, פחות מקובל לתת לעובדים חופשה ביום זה, אך ככלל, נהוג לאפשר לעובדים לצאת לחופש על מנת לחגוג עם משפחותיהם ויקיריהם.

איך תדעו אם לאפשר לעובדיכם לצאת לחופשה בחג הדיוואלי? המומחים של רילוקיישן כאן כדי לתת לכם את כל המידע שאתם צריכים >