פיטורים בהולנד: לא לפני שביקשתם רשות

פיטורים בהולנד: לא לפני שביקשתם רשות

כל מי שמכיר את חוקי ההעסקה בהולנד, יודע היטב שהרגולציה המקומית דואגת להגן על העובדים ההולנדים מהליכי פיטורים לא הוגנים, ואף לוקחת את זה כמה צעדים קדימה ביחס למדינות אחרות ברחבי אירופה. 

רוצים לפטר עובדים? קודם תוכיחו שניסיתם לעשות הכל כדי להמשיך להעסיק אותם

ההגנה הנרחבת ויוצאת הדופן לטובת העובד באה לידי ביטוי בכך שהמעסיק תחילה נדרש למנוע את הפיטורים, ואף לבקש את רשות הרשויות בכדי לסיים את חוזה ההעסקה עם עובדיו. כל תהליך סיום חוזה נבחן בנפרד, ועל-פי נסיבות המקרה, נדרש המעסיק לפנות לרשות אחרת ולבצע תהליכים שונים בכדי לסיים את החוזה.  

איך תדעו למי לפנות ומה להוכיח כדי לסיים חוזה העסקה עם אחד מהעובדים?

על-פי החוק ההולנדי, ישנן 4 דרכים לסיים חוזה העסקה:

  1. הגשת בקשה ל- UWV

  2. הגשת בקשה לבית המשפט

  3. הפסקת חוזה עקב סיבה דחופה

  4. הסכמה הדדית בין הצדדים

מתי יש לבקש רשות לסיים את חוזה ההעסקה דרך ה- UWV?

במידה והמעסיק מבקש לסיים חוזה העסקה עם עובד על בסיס מחלה לאורך זמן או בגלל סיבות כלכליות של החברה (כגון שינויים במבנה החברה או אף סגירתה), עליו לבקש רשות לעשות כן דרך הרשות ההולנדית לביטוח העובדים (UWV - Dutch Employee Insurance Office) וכן לספק ראיות אשר יוכיחו את מצב החברה. כל הודעת פיטורים במקרה זה הניתנת ללא הגשת בקשה לרשויות איננה תקפה. 

לאחר בקשת הפיטורים, העובד רשאי להתנגד לה, ורשות ה- UWV יכולה לדון בבקשה ולהכריע בעניינה במהלך 8-12 שבועות.

במידה ויש סיבה מספקת לפיטורים, והמעסיק מראה שעשה כל שביכולתו על מנת שההעסקה תצליח, ה- UWV תיתן את אישורה לפיטורים. במקרה כזה המעסיק יכול לסיים את חוזה ההעסקה תוך התחשבות בזמן ההודעה מראש (מתוך הזמן הזה יש להוריד את זמן התהליך, ובלבד שזמן ההודעה מראש הוא לפחות חודש אחד).

מתי יש לבקש רשות לסיים את חוזה ההעסקה דרך בית המשפט?

במידה וסיבת הפיטורים נעוצה בביצועיו של העובד או בסיבות הקשורות במערכת היחסים במקום העבודה, נדרש המעסיק לעבור דרך בית המשפט. במידה והבקשה מאושרת, בית המשפט הוא אשר יסיים את חוזה ההעסקה. 

בשני המקרים, הבקשה תאושר על-ידי הרשויות אך ורק במידה ונמצאה סיבה סבירה לפיטורים (כפי שזו מפורטת בחוק), ועליה להיות מגובה בטיעונים והוכחות, וכן במאמציו של המעסיק למנוע את פיטוריו של העובד על-ידי שינוי תפקיד, שינוי מיקום ואף הדרכה ולימוד הכרחיים לתפקידים אחרים.

מתי ניתן לסיים את חוזה ההעסקה באופן מיידי בעקבות "סיבה דחופה"?

במקרה של התנהגות בלתי הולמת של העובד או ביצוע עבירות כגון גניבה, לדוגמה, רשאי המעסיק לפטר את העובד באופן מיידי, וללא צורך בבקשת רשות ובתשלום פיצויים. חשוב לציין שאלה הן הסיבות היחידות תחת החוק ההולנדי, בהן יכול המעסיק לפטר את עובדיו בצורה עצמאית וללא כל בקשת רשות או הודעה מוקדמת.

תשלום פיצויים

על פי החוק ההולנדי, נדרש המעסיק בתשלום פיצויים המכונה "transitional payment" בכל מקרה בו העובד עבד אצל המעסיק במשך שנתיים לפחות, למעט אם הפיטורים היו באשמתו הישירה של העובד תחת מה שמכונה "סיבות דחופות."

סכום הפיצויים נקבע על-ידי החוק ההולנדי על-פי החישוב הבא:

  • ⅙ מהמשכורת החודשית ברוטו עבור כל חצי שנה במהלך 10 השנים הראשונות אצל המעסיק (כולל בונוסים, תשלום על חגים וכיוצא באלה).

  • ¼ מהמשכורת החודשית ברוטו עבור כל חצי שנה החל מהשנה ה- 11 ואילך.

  • במידה והעובד עבר את גיל 50, הוא זכאי למשכורת של חודש שלם עבור כל שנה בה עבד אצל המעסיק מעל גיל 50 (סעיף זה יישאר בתוקף עד 2020 בלבד).

  • הסכום המקסימלי הוא € 75,000 או שווה ערך לשכר ברוטו עבור שנה אחת - הגדול מביניהם.

סכום הפיצויים משתנה כשמדובר במעסיקים קטנים ובמקרים בהם המעסיקים מתמודדים עם קשיים כספיים חריגים. כמו-כן, במקרים בהם נעשה סיום העסקה שלא כדין, העובד יהיה זכאי לתשלומים נוספים מצד המעסיק. 

הסכמה הדדית על סיום חוזה ההעסקה

במקרה בו חוזה ההעסקה מסתיים עקב הסכמה משותפת בין הצדדים, אין דרישה מהמעסיק לשלם פיצויים או לבקש מהרשויות לאשר את סיום החוזה. עם זאת, ברוב המקרים יציע המעסיק סכום מוסכם על שני הצדדים על-מנת שהעובד יסכים לקבל את הצעת הפשרה. במקרה כזה, נדרש הסכם מפורש בכתב המאשר כי הפסקת העבודה איננה בעקבות אשמתו של העובד, בכדי שימשיך להיות זכאי לתשלום דמי אבטלה. מרגע חתימת ההסכם, נכנסים לתוקפם 14 ימים עד הפסקת העבודה אשר במהלכם רשאי העובד להתחרט. 

לסיכום

חוקי התעסוקה בהולנד עבור מעסיקים זרים יכולים להוות שדה מוקשים של ממש. הבחירה במסלול הנכון לפיטורים היא קריטית, ויכולה להיות ההבדל בין תשלומי קנסות והסתבכות משפטית לבין סיום חוזה העסקה בשלום. ברילוקיישן, המומחים שלנו מכירים היטב את הרגולציה המחמירה בהולנד ומלווים מעסיקים ישראליים בתהליכים המקומיים. 

צריכים עזרה בתהליכי העסקה בהולנד? דברו איתנו >