פיטורים בספרד | בין רגולציה, חובות וזכויות מעסיק

פיטורים בספרד | בין רגולציה, חובות וזכויות מעסיק

כשחושבים על פיטורי עובדים, לצד חוסר הנעימות שבדבר, קשה שלא לחשוב על הרגולציה שיש לעסוק בה בתור מעסיק. הספרדים השכילו להגדיר חוקי עבודה ופיטורים די ברורים, שכמובן יקלו על המעסיק בתהליך.

הפשטות

ב-2012 החלה רפורמה חדשה בחוקי התעסוקה בספרד. רפורמה זו מאפשרת ״גמישות״ אצל מעסיקים בכל הקשור לפיטורי עובדים. כעת, תחת הרפורמה, יש פרוצדורה ברורה שמסבירה כיצד המעסיק יכול לשחרר עובד תחת פיטורים ״לא הוגנים״ ופיטורים ״אובייקטיביים.״

פיטורים ״לא הוגנים״ - איך זה עובד?

במידה והמעסיק נקלע לסיטואציה בה עליו לשחרר את אחד העובדים, הפיצויים לעובד יעמדו על 33 ימי עבודה (45 לפני הרפורמה ב-2012) עבור כל שנה שעבד. הרפורמה הביאה איתה הגבלה לגובה הפיצויים - עד שווי של 24 חודשי עבודה.

טיפ: במידה והחברה אינה בתקופה מרוויחה במיוחד, אפשר להוריד את גובה ימי העבודה לפיצויים ל-20 ימים עבור כל שנת עבודה, אך תצטרכו להוכיח שהחברה אינה רווחית בשלושת הסמסטרים האחרונים.

פיטורים אובייקטיביים 

החוק הספרדי מחזיק תחתיו כמה סיבות לפיטורים אובייקטיביים. ניתן לחלק אותן ל- 2 קטגוריות-על: 1. סיבות הקשורות לעובד, 2. סיבות עסקיות.

אם נדבר על סיבות הקשורות לעובד, נמצא בחוק סיבות משמעתיות לפיטורים, לדוגמה: ירידה רצונית בתפוקה, אי ציות, איחורים או היעדרות. כך לדוגמה, תחת הרפורמה החדשה, ניתן לפטר עובד שעבור כל חודש במשך חודשיים רצופים, נעדר סך הכל כ-20% מזמן העבודה.

מעבר לסיבות משמעתיות, תחת החוק נוכל למצוא גם סיבות אובייקטיביות הקשורות לעובד (חוסר אונים, חוסר הסתגלות וכו׳). מעסיק יכול להוציא לפועל פיטורים תחת סיבות אלו, עם התחייבות לשלם פיצויים בסך 20 ימים עבור כל שנת עבודה של העובד.

אם נעבור לסיבות עסקיות, נכיר ב-4 קטגוריות עיקריות: כלכליות, טכניות, ארגוניות או ייצור (תפוקה). גם כאן, מעסיק שבחר להוציא לפועל פיטורים מסיבות אלו, מתחייב לשלם לעובד פיצויים בגובה 20 ימים עבור כל שנת עבודה.

פיטורים קולקטיביים

במידה ומספר המפוטרים (מסיבות עסקיות) עובר את הסף המתואר בחוק, על המעסיקים לפנות לפיטורים קולקטיביים. בכדי שפיטורים מסוג זה ייכנסו לפועל (וכמובן כדי להימנע מתביעות מיותרות), על המעסיק לקיים את התנאים הבאים:

  • חובה לקיים ״תקופת התייעצות״ במהלכה נציגי העובדים המפוטרים מנהלים מו״מ על תנאי העזיבה שלהם.

  • מתן תקופת התראה של 90 ימים לפני סיום העסקה.

  • מספר העובדים המפוטרים צריך לעמוד על 10% בחברות שמעסיקות בין 100 ל-300 עובדים (לפחות 10 עובדים בחברות המונות פחות מ-100 עובדים; לפחות 30 עובדים בחברות המונות יותר מ-300 עובדים).

מעסיקים, שימו לב לזכויותיכם 

החוק הספרדי מקל על מעסיקים בסיטואציה זו ומפרט את שלל הסיבות שיכולות להוביל לפיטורים, ואת המשמעויות שלהן עבורכם.

יש לכם ספק? לא בטוחים שאתם עומדים בקריטריונים? פנו למומחים של רילוקיישן סורס. אנחנו כאן כדי לתת לכם מענה מקיף בכל הקשור לתנאי העסקה שלכם בספרד.

צרו קשר >