השוק הטכנולוגי בהודו לא מפסיק לצמוח, והכסף לא מפסיק להגיע

השוק הטכנולוגי בהודו לא מפסיק לצמוח, והכסף לא מפסיק להגיע

אחרי שנים של שקט וחוסר עניין, השוק ההודי מתעורר לחיים, זה מה שקורה כשבסיליקון וואלי מתחילים להבין את מה שהסינים הבינו כבר לפני כמה שנים - השוק הטכנולוגי בהודו הוא כנראה הדבר הגדול הבא.

אז מה מחפשות שם כל השחקניות הגדולות במשק? הנה כמה סיבות למשיכה הגדולה של משקיעים בשוק ה- IT להודו:

  • צוותי מהנדסים זולים יותר. מה שפעם היה עם תעשיות ה- low-tech, היום מתבטא בתעשיות hi-tech עם כוח עבודה איכותי של מהנדסי תוכנה שאיך שלא נסובב את זה, עולה פחות.

  • פיתוח קוד מסביב לשעון. הבדלי הזמנים יכולים גם להיות יתרון, כשכותבי הקוד בארה"ב הלכו לישון, המפתחים ההודים רק התחילו את עבודתם, וכך קוצר משך העבודה באופן משמעותי.

  • אנגלית שוטפת. אז כן, יש יותר סינים מאנגלו-סקסים בעולם, ואפשר גם לשמוע צרפתית וספרדית מדוברות בכמה יבשות, אבל אין הרבה ביקוש למהנדסים דוברי מנדרינית, ונראה שהאנגלית מסרבת להיעלם מהעולם העסקי. למהנדסי תכנה הודים יש אנגלית מצוינת (גם אם במבטא קצת לא מוכר), מה שמוסיף להם יתרון מול משקיעים בינלאומיים.

  • תוסיפו לכל זה את ההשקעה בדיגיטל ובערים חכמות של הממשלה ההודית.

כשמשקללים את כל הגורמים הללו יחד, מבינים איך קרה שתעשיית ה- IT services היוותה כ- 76% מהשוק בהודו במחצית השנייה של 2018, וצפויה להגיע ל- 14.3 מיליארד דולר עד סוף 2020.

היום זה כבר ברור, הודו היא המדינה עם הצמיחה המהירה ביותר בהשקעות טכנולוגיה באזור האסיה-פסיפיק, עם גידול צפוי של 8% ב- 2019 ו- 7% ב- 2020. נכון להיום, הודו שברה את כל השיאים בהשקעות סטארטאפים, עם 924 סבבי השקעה ב- 2018 ו- 10.5 מיליארד דולר.

אבל מספרים בצד לרגע, מה זה אומר לגבי השוק עצמו? שני דברים מרכזיים:

קודם-כל, צמיחה כמובן. הרבה השקעות הביאו להקמתם של סטארטאפים רבים במדינה הגדולה, ולא רק באזור בנגלורו המדובר. ביניהם מדובר גם על היווצרותן של חברות יוניקורן (חברות טכנולוגיה ששוות מיליארד דולר ויותר), כמו OYO ו- Swiggy.

עם זאת, ישנן כמה נורות אזהרה שכבר קופצות לכמה אנליסטים

בעוד המשקיעים ממשיכים להגיע הכסף ממשיך לזרום ועכשיו גם ארה"ב נכנסה לתמונה (בינתיים, כ- 60% מההשקעות מגיעות מהסינים והיפנים), מסתמנת מגמה של רכישות והשקעות בחברות הגדולות והמוכרות יותר בשוק וחוסר איזון מול הסטארטאפים הקטנים יותר שמתקשים למצוא מימון בשלבים הראשונים. לשם ההשוואה, ב- 2018 בוצעו רק 304 עסקאות בהיקף של 916 מיליון דולר עבור סטארטאפים בשלבים מוקדמים.

ייתכן שהשקעה של הממשלה ההודית תוכל לאזן את המושכות, אבל נראה שלמשקיעים אין את הסבלנות הנדרשת כדי להשקיע בחברות טכנולוגיה עמוקה שדורשת, מה לעשות, יותר זמן פיתוח. גורם נוסף שיכול להסביר מדוע רק השמות הגדולים מקבלים את רוב הכסף, קשורה במסים- שליש מהסכום של משקיעי אנג'ל נדרש למסים בהודו, מה שהוציא לרבים את הרוח מהמפרשים להשקעות בשלבים המוקדמים.

כך או כך, נראה שהכלכלה ההודית פונה לעתיד של צמיחה, ושוק ה- IT של הודו ככל הנראה פונה גם הוא לשגשוג. אז לא בדיוק ה"הודו אחרי צבא" שאנחנו מכירים, אבל מרתקת לא פחות - הכירו את הודו החדשה, ואולי אפילו כדאי לבקר שם שוב, הפעם עם החליפה.

למידע נוסף על העסקת עובדים בהודו או בכל מדינה אחרת - דברו עם המומחים שלנו.