6 "עשה ואל תעשה" ששווה לקחת לכל פגישה בחו"ל.

6

לפני עידני עידנים (או עד לפני כמה עשורים), הכישוריים הבין-תרבותיים ביחסי עבודה נחשבו למה שמכונה Soft skills. היום, כשרבים התפקידים שדורשים אינטראקציה עסקית עם קולגות מתרבויות שונות בעולם, העולם העסקי למד בדרך הקשה שמדובר בכישורים קריטיים אשר לעתים קרובות חיוניים להצלחתה של העסקה.

איפה מדובר בהבדלים גדולים? הנה כמה דוגמאות:

  • רגעי שתיקה בשיחה: כן, זו לא תופעה מוכרת כל-כך לישראלים, אבל בתרבויות אחרות רגעי שתיקה בדיון מקבלים תפקיד חשוב. לדוגמה, במדינות רבות במזרח אסיה רגעי שתיקה מעידים על העמקה והקשבה, בעוד שבארץ, בארה"ב או בצרפת מי ששותק במהלך השיחה עלול להיתפס כמנותק או לא מרוכז.

  • אי הסכמה בין קולגות: זה נראה לנו כל-כך מובן מאליו שאם איננו מסכימים עם הקולגה שלנו, אנחנו יכולים להביע זאת כדי להגיע לדיון פורה ובונה. בתרבויות אחרות לעומת-זאת, כגון בברזיל או בתאילנד, אם נביע חוסר הסכמה בצורה גלויה, זה ייתפס כגסות רוח.

  • יחסי עבודה: אם קיבלתם מייל מהקולגה בארה"ב עם שורת נושא שכבר כוללת את תכולת המייל, זה ככל הנראה ייראה לכם טבעי כי האמריקאים, כמו גם הישראלים, מקצרים לעתים קרובות את הסמול טוק ומגיעים מייד לנקודה. רק אל תעבירו את המייל הזה לקולגות מאירופה, שיצפו מכם לפתוח את המייל בשאלה לשלומם, ולסיימו בברכת שלום.

  • זמינות: אז אמנם רבים העובדים הישראלים שיענו לבוס בטלפון גם כמה שעות לאחר סיום יום העבודה, אבל הציפייה הזו לזמינות רציפה במהלך היממה לא תתקבל בברכה בתרבויות אחרות.

במלים אחרות, השוני התרבותי המאפיין כל כך את הצוותים הגלובליים היום, מחייב את העובדים להכיר את כללי ההתנהגות הבסיסיים בתרבות העבודה של חבריו לצוות, ולמרות שהדבר דורש לרוב הדרכה מקצועית וממוקדת, לקחנו על עצמנו לתת לכם טעימה קטנה -

אז הנה כמה טיפים שכדאי לעשות להם קופי פייסט לנייד ולקחת לפגישה הבאה עם קולגות מחו"ל - מי יודע, אולי זה מה שיסגור לכם את העסקה הבאה (או לפחות יסיים אותה בחיוך):

  1. סין: זכרו לא להשתמש בשמן הפרטי של הקולגות מסין, אלא רק בשם המשפחה ובתפקיד. שם המשפחה הוא זה שלעתים קרובות גם יופיע ראשון בכתב.

  2. מדינות מוסלמיות: שימו לב שלא לקבוע פגישות בזמני התפילה המוסלמים, ובחודש הרמדן, הקפידו שלא להציע כיבוד או שתייה בשעות הצום.

  3. יפן: היום בעידן ה- MeToo# קשה להעריך עד כמה חשוב לשמור על מנהגים משונים שכאלה, אבל כדאי בכל זאת להכיר אותם- נשים ביפן לרוב מצופות לנעול נעליים שטוחות כדי שלא להעפיל על הקולגות הגברים שלרוב אינם גבוהים במיוחד. וחשוב מכך - זכרו לקנח את האף אך ורק בחדרי השירותים, קינוח אף בחברת אנשים ייחשב לגסות רוח. ואחרון חביב, אם אתם רואים לפתע את כל המשרד קם על רגליו ומתחיל להתעמל לצלילי הרדיו הלאומי, הזכירו לעצמכם שמדובר בהתעמלות הבוקר הלאומית של יפן, שמטרתה הורדת לחץ ויצירת אחדות בקרב העובדים.

  4. רוסיה: אתם אולי לא התכוננתם לערב של תענוגות, אבל ברוסיה האלכוהול הוא כמעט תמיד חלק מהעסק. כדאי לשתות כוס או שתיים של וודקה, כדי לא להעליב את המארחים אבל גם כדי להיפתח מעט לשיחה ידידותית, כפי שמקובל לעתים קרובות לפני החלטות עסקיות.

  5. צרפת: לשמחתם של העובדים הצרפתיים, בצרפת ישנו חוק הנקרא Right to Disconnect המשחרר אותם באופן רשמי מכל מחויבות לעבודה לאחר שעות העבודה.

  6. שוודיה: ואם כבר דיברנו על הזכות להתנתק אז כדאי גם להכיר את ה Fika השוודית, שזו למעשה הפסקת הקפה שהעובדים השוודים שומרים עליה בקפידה בכל יום. לטענתם, הפסקות קפה מאפשרות להירגע עם משקה ומשהו מתוק ליד, אך גם תורמות לפרודוקטיביות בעבודה. כך או כך, שוה לנסות, לא? השעות הרשמיות הן בתשע בבוקר ובשלוש אחה"צ ולעתים השעות גמישות יותר.

אבל זאת רק טעימה. קראו את הכתבה המלאה על 5 פערים מרכזיים בניהול צוותים וירטואליים רב-תרבותיים, ותנו לעובדים שלכם בחו"ל את הכלים הנכונים להתגבר עליהם.