כמעט אמצע השנה, וזה זמן מצוין לסכם את השינויים בחוקי העבודה ברחבי האיחוד האירופי.

כמעט אמצע השנה, וזה זמן מצוין לסכם את השינויים בחוקי העבודה ברחבי האיחוד האירופי.

אם עדיין לא הגשתם את הדו"ח שלכם על פערי השכר בין המינים, עדכנתם את שכר המינימום או הכנסתם את השינויים הנדרשים במדיניות ההתנהגות ההולמת במקום העבודה, סימן שאתם צריכים סיכום קצר על השינויים שנכנסו לתוקף עד עכשיו, מתחילת 2019.

אז הנה כמה מהשינויים המרכזיים ששווה להזכיר -

בריטניה:

איפה להתחיל? נראה כי הממלכה הבריטית מעולם לא הייתה כה שסועה ומפולגת בעקבות הברקסיט שאולי ואולי לא ייכנס לתוקף בימים או בשבועות הקרובים. אולם עם או בלי ברקסיט, ישנם שינויים רבים בחוקי העבודה בממלכה:

  • סכום הפיצויים המקסימלי עבור הליכי פיטורים לא הוגנים יעלה מ- £83,682 ל- £86,444, בעוד הסכום הבסיסי יעלה ל- £15,750.

  • דיווח על פערי שכר מגדריים. מעבר להגשת הדיווח השנתי (שהיה כבר ב- 4 באפריל), עליכם גם לפרסם את הנתונים על פערי השכר בחברתכם באתר החברה במקום נגיש וגלוי למשך 3 השנים הבאות, וכן להעלות את הנתונים לאתר הממשלתי הזה.

  • העלאה בשכר המינימום. בממלכה הבריטית מכנים אותו כיום 'שכר המחייה המינימלי' והוא עלה החל מה- 1 באפריל ב- 4.9% לכל קבוצות הגיל באוכלוסייה וכעת עומד על £8.21 לשעה לעובדים מעל גיל 25. כדאי לשים לב לעדכון הזה ולא לשלם קנס "כואב" על סך £20,00.

  • העלאה בדמי הלידה. הסכום עבור אימהות, אבות או הורים מאמצים עבור לידה עלה החל מה- 7 באפריל ל- £148.68 לשבוע (או 90% מהשכר השבועי הממוצע, הנמוך מביניהם, החל מהשבוע ה- 7 לחופשת הלידה, ולמשך 33 שבועות נוספים). דמי ביטוח ומסים ינוכו מדמי הלידה.  

  • העלאה בדמי מחלה. החל מה- 6 באפריל, התשלום עבור מחלה יעלה ל- £94.25 לשבוע.

  • הקץ לחופש התנועה של אזרחי האיחוד ברחבי בריטניה. אם וכאשר יתרחש הברקסיט הצפוי ובריטניה אכן תפרוש מן האיחוד, יש להיערך למגבלות על שהייתם והעסקתם של עובדי האיחוד האירופי בתוך בריטניה. כדאי כבר עכשיו להציע לעובדים להגיש בקשה לתושבות בבריטניה, מה שיסדיר את העסקתם בממלכה.

בלגיה:

  • גם כאן נכנס לתוקף תהליך חדש לבקשה לקבלת ויזת עבודה ומגורים בבלגיה למשך זמן העולה על 90 ימים.

  • בנוסף, נכנסו לתוקפם תנאים חדשים בנוגע להעסקת עובדים זרים במחוז הפלמי בבלגיה, הכוללים קטגוריזציה חדשה על בסיס כישורי העובדים ומידת התמחותם.

דנמרק:

בעקבות תנועת ME TOO#, החל מינואר 2019 מחויב המעסיק לספק תנאי תעסוקה שווים לגברים ונשים, הכוללים התייחסות ספציפית להטרדות מיניות והקשחת המדיניות בנוגע להתנהגות הולמת במקום העבודה.

צרפת:

באותה הרוח, צרפת כבר בסוף 2018 החלה לחייב חברות לפרסם את נתוני השכר שלהן לנשים ולגברים, וכעת ישנו דגש נוסף על סגירת פערי השכר בתפקידים זהים, קידום נשים לתפקידי מפתח בחברה, העלאת שכר לאחר חופשת לידה ועוד. כל חברה צפויה להיות מדורגת בנקודות על כל אחת מהדרישות, וחברה אשר לא תגיע ל- 75 נקודות תיאלץ לשלם קנסות. חברות המעסיקות 1000 עובדים לפחות היו צריכות לפרסם את נתוניהן עד ה- 3 במרץ, ואילו חברות עם למעלה מ- 250 עובדים נדרשות לפרסם את הנתונים עד ה- 1 בספטמבר.

איטליה:

  • חוק התקציב באיטליה אשר נכנס לתוקף בינואר 2019 מסדיר את התמיכה עבור הורים במקום העבודה.

  • חוק נוסף יסדיר את הפעולות שיינקטו כנגד העסקה בלתי מוסדרת (כזכור, לאחרונה זכתה איטליה לפרסום שלילי בעקבות העסקה בלתי הוגנת של עובדים מאפריקה ללא תנאים בסיסיים כגון שכר מינימום).

ספרד:

שכר המינימום עלה בינואר האחרון ב- 22% (העלייה הגדולה ביותר ב- 40 השנים האחרונות), וכעת עומד על 1050€ לחודש. העלייה החדה הזו בשכר המינימום רק הוסיפה לוויכוח הלוהט ממילא בספרד - האם שכר המינימום יועיל או יחמיר את בעיית האבטלה בספרד (שנכון להיום מדורגת במקום השני בשיעורי האבטלה הגבוהים באירופה)?

שוויץ:

גם כאן מעסיקים של למעלה מ- 100 עובדים צפויים להיות מחויבים בבדיקת הפער המגדרי של השכר בין גברים לנשים בכל ארבע שנים. הבדיקה הפנימית עתידה להישלח לפיקוח חיצוני, והנתונים יפורסמו לעובדי החברה ולציבור.

לסיכום

אם מסתכלים היטב, ואנחנו מסתכלים היטב, ניתן לראות את הטרנדים העיקריים המסתמנים ברוב מדינות האיחוד כחוט השני: שינוי בהתייחסות להטרדות מיניות במקום העבודה ולחוסר שוויון מגדרי בשכר, הטבת תנאי העובדים המחולשים יותר (אמהות ועובדים בשכר מינימום), ושינויים בתנאי ההעסקה של עובדים זרים.

עם כל כך הרבה שינויים בכה מעט זמן (וכל זאת עוד לפני שהברקסיט נכנס לתוקף), כדאי לעבוד עם מומחי העסקה גלובלית בכל מדינה באיחוד, כדי להימנע מקנסות ואולי אף גרוע מכך - משיימינג תדמיתי בכל הנוגע למגדר, הטרדות מיניות וחוסר שוויון תעסוקתי.

צריכים עזרה? אנחנו כאן עם צוות המומחים שלנו שילווה אתכם להעסקה נכונה, חסכונית וצודקת בכל אחת ממדינות האיחוד