מתכננים להתרחב לארה"ב? על המורכבות של תשלומי מס אמריקאיים שמעתם?

מתכננים להתרחב לארה

התרחבות גלובלית היא גולת הכותרת של התהליכים העסקיים שעשיתם בשנים האחרונות. החלום של חברות ישראליות רבות כל-כך לפרוץ את תקרת הזכוכית המקומית ולצאת לעולם נראה תמיד נוצץ, וארה"ב היא בהחלט אחד היעדים הזוהרים יותר. מה נותר אם כך מלבד לברך את מי שצלח את הדרך הזאת ולהצדיע: שאפו, עשיתם את זה!

יש רק איזו מהמורה קטנה בדרך: צליחת המעבר הזה בין ניהול חברה מקומית לניהול חברה גלובלית. ולפני שתגידו "עברנו את פרעה, נעבור גם את זה" אולי שווה לכם לקרוא על כמה מההבדלים העיקריים בין השניים, ולקבל טעימה מהדרישות האמריקאיות והישראליות בנוגע לניהול חברה גלובלית.    

אז במה שונה ניהול חברה מקומית בישראל מניהול חברה גלובלית עם משרדים בארה"ב? הנה כמה הבדלים בולטים:

 1. ניהול חשבונות

 • תשלום מקדמות מסים- בעוד שבישראל נדרש תשלום מקדמה חודשי, בארה"ב התשלום הוא רבעוני.

 • בישראל חברות חייבות בדיווח חודשי לרשות המסים הישראלית, ואילו בארה"ב אין חובה לדיווח דומה לרשות המסים האמריקאית (IRS), אלא במקרים בהם יש צורך בתשלום מס, כמו מקדמות לחברות מרוויחות או Sales tax לחברות עם מכירות.

 • בעוד שבארץ יש חוק המחייב ניהול ספרים (הנהלת חשבונות לפי כללי החוק) לרבות אופן הפקת חשבוניות המס שחייבות להיות עוקבות, בארה"ב אין דרישה כזו.

 • בארה"ב ניתן להשתמש בכל תוכנה לניהול חשבונות, ואילו בארץ כידוע נדרש להשתמש באחת התוכנות המורשות לכך.

 • לעומת הדרישה הישראלית לשמור חשבוניות מס מקוריות למשך 7 שנים, רשות המסים האמריקאית מסתפקת בחשבוניות מס סרוקות בלבד.  

 1. תשלום משכורות וניהול משאבי אנוש

 • משכורות בארה"ב ניתנות פעמיים בחודש לעומת תשלום חודשי בישראל.

 • בארה"ב נהוג להשתמש בשירותי צד שלישי לתשלום משכורות לעובדים (כגון ADP, TRINET , PAYCHEX ועוד), בעוד בארץ החברה משלמת משכורות באופן ישיר.

 • בעוד שבארץ כל חברה נדרשת בתשלום ביטוח בריאות ופנסיה לעובדיה, לפי החוק בארה"ב אין חובה כזו, פרט ל- worker compensation. למרות זאת, החברות עושות בנוסף ביטוחי בריאות ופנסיה לעובדים.

 • בעוד בארץ נדרש לפתוח תיק לחברה ברשות המסים, בארה"ב נדרש רישום במדינה בה שוהה החברה. כלומר, בכל מדינה בה ישנם עובדים על הקרקע, הכנסות לחברה, או משרדי קבע (NEXUS), החברה נדרשת להירשם באותה מדינה ולדווח לרשויות באופן שוטף, לרבות תשלומי מסים וניכויים בכל מדינה.

 1. מסים

כחברה גלובלית עם משרדים בארה"ב ובישראל, תידרשו לדיווח ותשלום מסים בכמה רמות ולכמה רשויות:

 • הגשת דוח מס ברמה הפדרלית (באמצעות טופס 1120)

 • הגשת דוח מס ברמת המדינה (פוטנציאלית, ניתן להגיש 50 דוחות ל- 50 states!)

 • הגשת דוחות מס בגיו חברות קשורות (באמצעות טופסי 5471, 5472)

 • הגשת דוחות מיסי מכירה לפחות ברמה רבעונית. בכל מדינה בה יש הכנסות, מיסי המכירה חלים. תעריף מיסי המכירה בכל מדינה הוא שונה: ישנם 50 תעריפים שונים בכל ארה"ב, בניגוד לישראל, בה תעריף המע"מ הוא קבוע (17%בכל המדינה)

 • הגשת טופס FBAR בגין חשבונות בנק זרים שבשליטת חברה אמריקאית

 • הגשת דוח מס למדינת Delaware

 • הגשת טפסי 1099 לספקים

 • ניהול תהליכי דיווח מס גלובליים תוך סינכרון של אלה הישראליים עם אלו האמריקאיים 

אבל לא בכך בלבד נבדל ניהול חברה מקומית מניהול חברה גלובלית בארה"ב -

כדאי לתת תשומת לב מיוחדת להתאמות שתידרשו ליישם הן בפתיחת המשרדים בארה"ב והן בניהול השוטף של החברה, מתהליכים שעד כה היו מקומיים לתהליכים גלובליים. הנה כמה דוגמאות לכך:

 1. הקמת תהליכי ניהול גלובליים כגון הענקת אופציות לעובדים בכפוף למגבלות הישראליות (102) ולאלו האמריקאיות (a409).

 2. ניהול חשבונות גלובלי, ובכלל זה ניהול חוזים ואיחודים, מעבר למערכת רב מטבעית, בניית chart of account גלובלי ועוד.

 3. הגשת דוחות מס גלובליים, ובכלל זה דוחות המס שמוגשים בישראל צריכים להיות מסונכרנים עם הגשת דוחות המס האמריקאיים, בעיקר בכל הקשור לעסקאות הבין-חברתיות.

 4. התאמת תוכנות ניהול החשבונות כך שיוכלו להתממשק עם הבנקים האמריקאיים, תוכנות ניהול לקוח אמריקאיות (CRM), עם תוכנות השכר האמריקאי, עם רשויות המס האמריקאיות ועוד.

 5. ניהול מחירי העברה בהתאם לחוו"ד מקצועית המתקבלת ע"י מומחה חיצוני.

"לא די בכך שמערכת המס בארה"ב היא שונה מהישראלית ומורכבת מאוד - היא גם עוברת שינויים תכופים. לכן חייבים להיות כל הזמן עם יד על הדופק כדי לוודא התאמה מלאה לחוק. מה שנכון היום לאו דווקא יהיה נכון מחר. למשל, חוקי ה- CFIUS החלים על השקעות זרות בארה"ב מתעדכנים באופן תכוף, רפורמת המס של טראמפ החלה בין היתר את ה- GILTI וה- FDII  על חברות מסוימות עם פעילות זרה, פסק דין Wayfair של בית המשפט העליון חולל מהפכה בכל הקשור לתחולת מיסי המכירה על עסקאות אונליין בארה"ב, ואלה הן רק כמה דוגמאות."

גלעד פנחס, רו"ח (עורך-דין) ושותף בכיר בחברת ERB, מתמחה בניהול כספים גלובליים עבור חברות בינלאומיות.

במלים אחרות

התהליכים הכרוכים בהתרחבות לארה"ב ומעבר לחברה גלובלית דורשים הן מומחיות מקומית והן מומחיות בבניית תשתיות גלובליות ובניהול שוטף גלובלי של כלל המערך הבינלאומי. לרוב לחברות ישראליות אין את המומחיות הנדרשת, מצוינות מחלקות משאבי האנוש והכספים ככל שיהיו.

אפילו שיקול אשר נראה לכאורה "קטן" כגון מיקומם של המשרדים בארה"ב, דורש קבלת החלטות נבונה ומושכלת בהתאם להקלות מס, חשיפות מס ו/או הטבות ממשלתיות שונות. ואם לא די בכך, בכל המערך המורכב הזה, צריך בסוף גם להתפנות לניהול העסקי של החברה, לצמיחתה ולהצלחתה.

במעבר דרמטי כזה, אנו ממליצים לקחת שירותים מקצועיים המתמחים בהתרחבות מישראל לארה"ב ובהתאמות הנדרשות לכך.

לייעוץ על ידי צוות המומחים של רילוקיישן והכוונה לחברות המובילות בתחום בארה"ב,

דברו אתנו