הראשון במאי - חוגגים, מפגינים או יוצאים לטבע? תלוי באיזו מדינה גרים העובדים שלכם.

הראשון במאי - חוגגים, מפגינים או יוצאים לטבע? תלוי באיזו מדינה גרים העובדים שלכם.

זה אולי נראה מוזר שחג אחד יכול להיות טעון ומשמח באותה נשימה, אבל הראשון במאי מצוין ברחבי הגלובוס כיום הפועלים הבינלאומי, חג הבנקים, או חג האביב, וכולל צעדות ענק, הפגנות, טיולים בחיק הטבע או אירועי תרבות שונים -  תלוי איפה העובדים שלכם.

אז איך תיערכו לקראת היום המורכב והמבלבל הזה? הנה כמה מלים על היום הזה במדינות שונות בעולם -

מה בכלל חוגגים בראשון במאי?

מסתבר שזה קצת יותר מורכב ממה שציפינו…

התאריך "האחד במאי" אומנם מכונה יום הפועלים הבינלאומי במדינות רבות בעולם, אך מקורות החגיגות בתאריך הזה אינם דווקא בהקשר הסוציאליסטי:

  • חג האביב: באופן מפתיע, המקורות של התאריך הזה הם דווקא חגיגות האביב. לכן במדינות רבות, היום הזה נחגג דווקא בחיק משפחה וחברים סביב פעילויות מהנות בטבע וברחבי הערים.

  • מחאת ארגוני העובדים: ובכל-זאת, לחג הזה יש גם קשרים הדוקים למחאת העובדים, ולאירוע אחד מרכזי:
    במאה ה- 19 בארה"ב נוצרה מחאה לאחר מלחמת האזרחים במטרה להפחית את יום העבודה מ- 10 שעות ל- 8 שעות. לאחר שביתה של קרוב ל- 100,000 עובדים ברחבי המדינה, ובעקבות מהומות ב"היימרקט", קיבל היום הזה מאז את ההקשר ההיסטורי שלו לסולידריות ולמאבק למען זכויות העובדים. בימינו החג נותן הזדמנות לארגוני העובדים במדינות השונות לבטא את המאבק הזה באמצעות הפגנות ועצרות ענק.

  • מפגן כוח לאומי: במדינות בעלות רקע קומוניסטי או סוציאליסטי, הראשון במאי לרוב נחגג כהפגנת כוח של העוצמה הצבאית והתעשייתית של המדינה.

מי חוגג?

מדינות כגון ארה"ב, אוסטרליה וקנדה חוגגות את יום הפועלים הבינלאומי במועדים שונים, אולם רוב מדינות אירופה, דרום אמריקה והמזרח הרחוק מציינות את החג בראשון במאי. 

מה חלקו של המעסיק?

במדינות מסוימות נהוג היה בעבר לתת מתנות לעובדים ביום הזה. אולם היום אנו רואים שההרגל הזה הולך ונעלם, למעט תרבויות ארגוניות מסוימות. סין היא דוגמה מצוינת לכך; אם בעבר החג צוין בעצרות וצעדות ענק ברחובות הערים במשך שבעה ימים (!), בעשור האחרון (מאז 2008) אנחנו רואים שהעובדים הסינים בעיקר מבלים את יום החופש (היחיד) הזה עם ידידים ומשפחה. הרחובות עדיין מארחים צעדות ומחאות, אך מדובר יותר במנהג חגיגי מאשר מחאות של ממש, והמעסיק מחויב לתשלום של 300% מהמשכורת היומית עבור העסקת עובדים ביום זה.

חגיגות או הפגנות?

כאן בדיוק נופל ההבדל העיקרי בין מדינות אירופה וצפון אמריקה לבין שאר העולם. בעוד שבצפון אמריקה ובאירופה הראשון במאי נחגג לרוב כיום חג שקט ומהנה, במדינות מרכז ודרום אמריקה כמו גם במדינות רבות במזרח (בהן, כידוע, חשופים העובדים לתנאי עבודה קשים יותר מאשר במדינות המערב), הראשון במאי מייצג גם היום את המאבק הפועם כנגד תנאי עבודה קשים ובעד זכויות עובדים.

מבולבלים?

בדיוק בשביל אנחנו כאן - תנו למומחים שלנו להכין אתכם ולהסביר בדיוק מה צפוי לכם מהעובדים שלכם ביום המורכב והטעון הזה, במדינות שונות ברחבי העולם.