8 צעדים שיעזרו לכם להתכונן לברקסיט הקרב, עם או בלי הסכם עם האיחוד.

8 צעדים שיעזרו לכם להתכונן לברקסיט הקרב, עם או בלי הסכם עם האיחוד.

מאז משאל העם שנערך בבריטניה ביוני 2016 על היפרדות מהאיחוד האירופי, העולם כולו ממתין בדריכות להסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד. היות ואין תקדים בהיסטוריה שיכול לספק לכולנו רמזים על ההשלכות הכלכליות, הפוליטיות והעסקיות של מהלך כזה, חוסר הוודאות הוא גדול, ועסקים בכל העולם מתכוננים לתרחישים השונים, אשר רובם, איך לומר בעדינות, אינם מנבאים טובות וגדולות לכלכלה הבריטית ולאלה התלויים בה, לפחות בשנים הקרובות.

צריך לדבר על הפיל בחדר- לברקסיט המתקרב תהיה השפעה על עולם התעסוקה בכלל ועל מעסיקים ישראליים בפרט, עם עובדים באירופה ובבריטניה.

ההשלכות השונות על חברות ישראליות המעסיקות אזרחים אירופאיים או זרים בבריטניה, או אזרחי בריטניה במדינות אחרות באיחוד האירופי, צפויות להיות דרמטיות:

 • קשיים ועיכובים בתהליכי רילוקיישן לבריטניה

 • הגבלתה או סיומה המוחלט של הזכות לתנועה חופשית של אזרחי האיחוד האירופי בבריטניה

 • שינויים בתהליכי קבלת תושבות עבור אזרחי האיחוד ועבור אזרחים זרים בבריטניה

 • שינויים בתהליכי קבלת תושבות עבור אזרחי בריטניה במדינות אחרות באיחוד

 • עלייה ניכרת במחירי הויזות לעובדים זרים בבריטניה

 • שינוי בתנאי השכר והתעסוקה

אז איך בכל זאת תוכלו להתכונן לתרחישים האפשריים בעקבות הברקסיט, עם או בלי הסכם- הנה 8 צעדים חיוניים:

 1. בדקו אילו מהעובדים שלכם הם אזרחי בריטניה, אילו מהם אזרחי האיחוד האירופי (EU), ואילו הם אזרחיו של האזור הכלכלי האירופי (EEA).

 2. במידה ויהיה הסכם יציאה מסודר עם האיחוד האירופי, צפויה תקופת מעבר עד ה- 31 בדצמבר 2020 בה תוכלו לבקש תושבות עבור עובדים אזרחי האיחוד המתגוררים בבריטניה במשך חמש שנים ברציפות. תושבות זו תאפשר להם להמשיך לעבוד ולהתגורר בבריטניה כרגיל. במידה ואין לעובדיכם 5 שנים ברציפות, תוכלו להגיש עבורם בקשת תושבות לאחר תום 5 שנים.

 3. במידה ולא יהיה הסכם יציאה מסודר מהאיחוד, הממשלה הבריטית צפויה לאשר בקשות לתושבות רק לאזרחי האיחוד אשר עמדו בתנאים לתושבות ביום הברקסיט. לכן מוטב למהר ולהגיש בקשת תושבות לכל האזרחים העומדים בדרישות- כבר היום.

 4. בדומה לכך, גם עובדי חברה בעלי אזרחות בריטית המתגוררים באחת ממדינות האיחוד רשאים לבקש תושבות- כדאי להקדים תרופה למכה ולהגיש בקשות גם במקרים כאלה.

 5. בעקבות המעקב אחר סטאטוס התושבות של העובדים, נסו לזהות אם נוצרו פערים וחוסרים בעובדים במקומות מסוימים, והיערכו בהתאם.

 6. צרו ערוץ תקשורת ייעודי עם עובדי החברה הגלובלית כדי לתת להם את מלוא התמיכה הביורוקרטית בזמן הברקסיט. זכרו שככל שעובדי החברה יהיו עסוקים בלהסדיר את מעמדם החוקי במדינה בה הם מתגוררים, כך לא יוכלו להקדיש את זמנם ומרצם לביצוע אופטימלי של תפקידם, משמע ירידה משמעותית בפרודוקטיביות. לכן ישנה חשיבות גבוהה לתמיכת הארגון בעובדים הגלובליים על מנת לעבור את תקופת המעבר בצורה האופטימלית עם מינימום פגיעה הן בעובדים והן בארגון עצמו.

 7. עברו על מדיניות החברה והסכמי העבודה הרלוונטיים, והיו מוכנים לשנותם בזמן במידה ותידרשו לכך מהיום למחר.

 8. היו מוכנים לתופעות כגון גל של התפטרויות עובדים עקב המצב וכן שינוי התנהגותי בקרב העובדים, אשר ייתכן שיבוא לידי ביטוי בחוסר עקביות, חוסר ריכוז, חרדה, וכדומה.

במלים אחרות

האם אכן תצא בריטניה מהאיחוד, מתי זה יקרה, עם או בלי הסכם - לכל אלה עדיין אין לנו תשובות, אבל אנחנו כן יכולים להבטיח לכם שלכל אחד מהתרחישים האלה כדאי להיות מוכנים. אנו עוקבים אחר התפתחויות הברקסיט באופן צמוד ומלווים את לקוחותנו על מנת להכין אותם לכל אחד מהתרחישים השונים.

אם גם אתם רוצים לעבור את הברקסיט בשלום, כדאי לא להישאר שאננים ולהתחיל להיערך לתרחישים השונים עוד היום. המומחים שלנו לפתרונות העסקה גלובלית כאן לכל שאלה והתייעצות- דברו איתנו.