איך להשיג לעובדים שלכם אשרות עבודה ביפן ביתר קלות?

איך להשיג לעובדים שלכם אשרות עבודה ביפן ביתר קלות?

או במילים אחרות: איך לנווט את מערכת הוויזות המסובכת של יפן.

בשנים האחרונות התפתחה מגמה נרחבת בה חברות רבות מעוניינות לשלוח את העובדים שלהן לעבוד ביפן. ההייטק, החדשנות, והגישה לחברות ענק בשוק הופכות את השהיה ביפן למשתלמת ומתגמלת במיוחד עבורן. עם זאת, מרבית החברות לא יודעות את העובדה המתמיהה קמעה, שביפן יש לא פחות מ27 סוגי אשרות, וביניהם 5 סוגי אשרות עבודה.

אם אתם מתלבטים איזו אשרה מתאימה לכם ולמטרה שלשמה אתם מעוניינים לשלוח את העובד, נשמח שתיעזרו בסקירה הברורה והממצה של סוגי האשרות, המופיעה בהמשך. כמובן שנשמח לעזור לכם, הן בייעוץ לגבי התאמת סוג האשרה, ואפילו בתהליך בהגשת הבקשה עצמה.

1. ויזה למהנדסים ומומחים במדעי החיים /עבור ספקי שירותים בינלאומיים

האשרה הזאת מתאימה לחברות המספקות שירותים בינלאומיים וניתנת למהנדסים ומומחים במדעי החיים בעלי תואר אוניברסיטאי בתחום, או לעוסקים במקצוע במשך 10 שנים לפחות. בעלי המקצוע הנכללים בהגדרה כוללים עובדים העוסקים במדע, הנדסה או פיזיקה, וכן משפטנים, כלכלנים, עורכי דין ובעלי מקצועות בתחום מדעי החיים או החברה. עבור שירותים בינלאומיים כגון יחסי ציבור, כלכלה בינלאומית, עיצוב אופנה או פנים, ופיתוח מוצרים נדרש שלעובד יהיה ניסיון של לפחות 3 שנים בתחום. אשרה למתרגמים ומורי שפות תינתן לבעלי תואר אוניברסיטאי בתחום.

2. ויזה עבור רילוקיישן מטעם חברה זרה או סניף בינ"ל של חברה יפנית

האשרה הזאת מתאימה לחברות המעוניינות לשלוח נציגים מטעמם לעבוד ביפן, וכן חברות יפניות המעוניינות לנייד עובדים מסניפים בינלאומיים שמחוץ ליפן ולהעבירם לעבוד ביפן. התנאי לקבלת האשרה הזאת הוא שהעובדים של החברה הזרה או של סניף בינלאומי של חברה יפנית יהיו בעלי ותק של יותר משנה בחברה.

3. ויזה עבור מומחים בתחום ספציפי

האשרה הזאת הינה ייחודית ליפן ומתאימה לעובדים בעלי מומחיות בתחומים ייחודיים. תחומים אלו כוללים סגנון בישול מיוחד, ארכיטקטים ומהנדסים בעלי התמחות בסגנונות בניה יוצאי דופן, שיוף אבני חן, עיבוד עורות או מתכות ועוד. הניסיון הנדרש הוא בין 3 ל-10 שנים בתחום המומחיות, ותלוי בסוג העבודה ובתקופת ההכשרה שלה. כדי לדעת מי מבין העובדים שלכם מתאים במיוחד להנפקת אשרת העבודה הזו כדאי להתייעץ עם מומחים שמבינים בהגשת בקשה עבור הוויזה הזאת.

4. ויזה עבור מנהלים עסקיים

האשרה מיודעת לכאלה שמעוניינים לפתוח חברה ביפן, או לשלוח מנהלים  לחברה שכבר קיימת, אשרת העבודה הזו מיועדת למנהלי עסקים ולעובדים מטעמם. כדי להיות זכאים לאשרה זו, על החברה להיות בעלת שטח משרדים ביפן, ולהשקיע לפחות 5 מיליון ין יפני עבור אשרה חדשה, 10 מיליון ין יפני במכירות, ו5 מיליון ין יפני עבור חידוש האשרה.

5. ויזה עבור אנשי מקצוע בקיאים במיוחד

זו האשרה החדשה ביותר שנועדה לעזור ולתת בוסט לכלכלה היפנית, ומוענקת לאנשים בעלי ניקוד הגבוה מ-70במבחן הנקודות היפני. הניקוד הזה מסתמך על רמת ההשכלה, הניסיון התעסוקתי, הכנסה ממוצעת והישגים אקדמיים משמעותיים. אשרה זו מעניקה לנושאים אותה פריבילגיות מיוחדות וגמישות יתרה, כגון ארכה של 5 שנים, קלות יתרה בקבלת זכאות לאשרת תושב קבע, אפשרות לעבודה במשרה מלאה או בכמה תחומים בו זמנית, ואפילו אפשרות להעסיק עוזרת בית במקרים מסוימים.

אשרות כאלו ניתנות בדרך כלל לדיפלומטים, פרופסורים, מורים של בתי ספר יסודי, חטיבת ביניים ותיכון, אמנים, אנשי דת, עיתונאים, משפטנים, רואי חשבון, רופאים בעלי הסמכה יפנית, חוקרים ושחקנים.

תהליך הגשת הבקשה לוויזה דורש הצעת עבודה קונקרטית במדינה, ממעסיק הנמצא ביפן. לאחר מכן, יש להגיש בקשה לקבלת COE – תעודת זכאות לוויזה בה מעוניינים. לאחר מילוי הטפסים הרלוונטיים, יש להגיש אותם למשרדי ההגירה היפניים, אשר בתורם יעברו על טופס הבקשה. לאחר כחודשיים, תקבלו תשובה האם העובדים שלכם זכאים לקבלת אשרת עבודה ביפן. עכשיו, כשכבר יש לכם את הCOE, תוכלו לגשת לשגרירות או לקונסוליה המקומית, ולהמיר אותו לוויזת עבודה. תהליך זה קצר יותר ולוקח בדרך כלל כמה ימי עבודה.

לסיכום, שוק אשרות העבודה ביפן הוא מורכב למדי, ועלול ליצור בלבול לאנשים אשר אינם בקיאים בתחום. מומלץ מאד לחקור את הנושא היטב או להיעזר באנשי מקצוע שיוכלו לכוון אתכם בדרך הנכונה, על מנת להגיש בקשה לוויזה המתאימה ביותר לעסק שלכם, וזאת כדי להבטיח כי בסופו של התהליך, תזכו לקבל את הוויזה הרצויה.