ממזרח ועד מערב: מה שחשוב לדעת על יום האשה הבינלאומי

ממזרח ועד מערב: מה שחשוב לדעת על יום האשה הבינלאומי

כנראה שזה לא מפתיע, אך זרעי המאבק למען זכויות הנשים נבטו לראשונה בפברואר 1909, במעוז הדמוקרטיה והחופש, ארה״ב של אמריקה, כשהמפלגה הסוציאליסטית ארגנה את ״יום האשה״ המקומי בניו-יורק לזכר שביתת איגוד פועלות נשים שהתקיימה ב-1908 ובמהלכה 15,000 נשים צעדו ברחבי העיר בעודן דורשות קיצור שעות עבודה, שכר הולם יותר וזכויות הצבעה.

באוגוסט 1910 אורגן כנס האשה הבינלאומי הראשון, ובמהלכו הוצע, בהשראת הסוציאליזם האמריקאי, לציין מדי שנה את ״יום האשה הבינלאומי״ וזאת במטרה לקדם שוויון זכויות לנשים.

כך הפך יום האישה הבינלאומי למה שהוא כיום - יום בו חוגגים הישגים חברתיים, כלכליים ופוליטיים של נשים, ממשיכים להלחם ולהפגין על שוויון זכויות, ומפגינים כבוד ואהבה כלפי נשים. אבל יש לזכור כי בחלק לא קטן מהעולם - יום זה עדיין זוכה להתעלמות.

סין, ארה״ב ומה שביניהן – איך חוגגים את יום האשה הבינלאומי ברחבי העולם?

יום האישה הבינלאומי מוגדר כחג רשמי במרבית מדינות אסיה, אירופה, בחלק קטן מאפריקה ובדרום אמריקה - שם הוא מצויין כיום חג ״לא רשמי״. לעומתן, במדינות כמו רומניה, קרואטיה, בולגריה, צ׳ילה ועוד, לא הוכרז חג רשמי, אך יום זה אכן תופס תשומת לב ויחס נרחב בקרב הציבור.

בסין יום האשה נחגג קצת אחרת – כאשר יום זה מהווה סוג של הכלאה בין יום האם ליום האהבה. ביום זה נהוג כי הגברים קונים מתנות לנשים בחייהם – אמהות, נשים ואפילו בנות.

ומה לגבי נשים עובדות? המתנה שלהן לחג הוא חצי יום חופש בו יוכלו להנות מפעילויות שונות.

*עובדה מעניינת בהקשר זה, היא שהמילה ״אשה״ בסין מייצגת יותר נשים נשואות, מה שהרגיז סטודנטיות שיצרו את ״יום הבת״, המתרחש יום לפני יום האשה.

ברוסיה זהו חג לאומי (מאז 1918) – וחשוב, כמעט בדומה לסין, כמו יום האם. ביום זה גברים מעניקים מתנות ופרחים לנשים בחייהם, והנשים – מחליפות מתנות ביניהן.

בהודו הסיפור קצת אחר – אלפי אנשים משתתפים בסמינרים ועצרות במחאה על האלימות שנשים חוות עד היום. ישנם ארגונים ציבוריים ועמותות שדואגים להפיק סדרות וביניהן דוקומנטריות כדי לשפוך אור ולהעלות מודעות למצב.

במדגסקר זה יום חג ציבורי – אך רק לנשים עובדות! קרנבלים והפגנות בדרך כלל מתרחשים בבירת האומה, אנטננריבו, בזמן שנשים בלבוש מסורתי צועדות ברחובות, חוגגות ורוקדות.

איטליה – שם היום המיוחד נקרא “Feste della Donna” והוא נחגג בסמוך ליום האם או ליום האהבה. נשים מקבלות באופן מסורתי את פרח המימוזה בכדי לסמן ולחגוג את הישגיהן הכלכליים והפוליטיים. לעתים מקבלות הנשים הטבות לאומיות כדוגמת כניסה חינם למוזיאונים ולאתרים תרבותיים.

חודש מרץ בארה״ב מוכר בתור ״חודש ההיסטוריה הנשית״ ובכל שנה אלפי נשים מפגינות ברחובות כנגד אי-שוויון. ב-2017 נשים ברחבי ארה״ב לקחו יום חופש בצורה מאורגנת כחלק ממה שנקרא ״יום ללא נשים״, מה שהשבית בין היתר בתי ספר שלמים בכמה ערים.

קונצרנים גדולים נרתמים למען המאבק.

ישנן לא מעט חברות שהגדירו באג׳נדה שלהן לקדם זכויות נשים, שוויון תעסוקתי, כלכלי ופוליטי. לדוגמה, אחת מחברות הבנייה והתשתיות הבינלאומית בשם AECOM, מהגדולות והמוערכות ביותר בעולם ע״י מגזין fortune, מקדמת פעילויות משמעותיות מסביב לעולם תחת הקריאה הגלובלית PressforProgress# כשלנגד עיניה עומד יעד של הכפלת מספר הנשים בעמדות ניהוליות עד שנת 2020. לדברי החברה, שבבעלותה משרדים ביותר מ-150 מדינות, כח עבודה מגוון הוא המפתח להצלחה.

גם חברת קוקה קולה העולמית זיהתה את הערך וההשפעה של נשים מועצמות, ולכן החליטה להוציא לאור בשנת 2010 תכנית בשם #5by20, ששמה לה למטרה להעצים 5 מיליון נשים יזמיות בתוך שרשרת הערך שלה עד 2020. במהלך התוכנית נוצר חיבור עם חברות קטנות ביותר, בתחומי החקלאות, האומנות, הקמעונאות ועוד, בלמעלה מ-200 מדינות. וכך הגיעו, עד כה, ליותר מ-2.4 מיליון נשים ב-75 מדינות, וביניהן בלגיה, פורטוגל, סרביה אוקראינה וגם בישראל.

למרות המגמה העולמית שדוחפת נשים לתפקידים שעד כה לא האמינו שיוכלו לבצע, וספציפית לתפקידים ניהוליים, הנתונים הגלובליים עדיין רחוקים מיעד של שוויון. נכון ל-2018, אחוז הנשים בעולם בתפקידים בכירים עמד על 24%, צניחה של אחוז בודד לעומת 2017. אך במגמת חיוב נראה כי ל- 75% מהעסקים בעולם יש לפחות אישה אחת בתפקיד ניהולי בכיר, בהשוואה ל-66% בשנת 2017.

ארה״ב ואירופה: תמצית המגמות.

בארה״ב, הנתונים מראים כי נכון לאפריל 2018, מספר הגברים בתפקידי CEO ב- 500 החברות הגדולות ביותר ששמם ״ג׳ון״ כמעט זהה למספר הנשים בתפקידי CEO מבין החברות האלה. נשים מחזיקות קצת יותר משליש מסך תפקידי הניהול בארה״ב (2017, 39.8%), וב-2018 אחוז תפקידי ניהול בכירים המוחזקים ע״י נשים ירד מ-23% ל-21%.

לעומת זאת, באירופה המגמה חיובית: באיחוד האירופי, 73% מהעסקים מדווחים שיש בהנהלה הבכירה לפחות אישה אחת בתפקיד (במזרח אירופה: 87%), ואחוז תפקידי ניהול בכירים המוחזקים ע״י נשים עומד על 27% ובמזרח אירופה המספר גבוה בהרבה ועומד על 36%.

מעסיקות ומעסיקים – שימו לב.

בכל מקום בעולם יום האשה נחגג מעט אחרת מבחינת כללים, חוקים מנהגים והטבות.

צוות המומחים של Relocation Source כאן בכדי לענות לכם על כל שאלה בנושא, ובכלל – לגבי העסקת עובדות ועובדים ברחבי העולם.

אנו מאחלים לנשים בארץ ובחו״ל עצמאות, חוזקה ושוויון.