היכונו לשנת החזיר... על ראש השנה הסיני, 2019

היכונו לשנת החזיר... על ראש השנה הסיני, 2019

ממש עוד מעט, לשבוע אחד, הערים הגדולות בסין יתרוקנו. קשרים עסקיים יעברו להמתנה והמוני עובדים סינים ינצלו את פסטיבל האביב, הידוע גם כראש השנה הסיני, כדי לנסוע ברחבי מדינתם העצומה, לבקר משפחה רחוקה ולחגוג ביחד את החג החשוב ביותר בלוח השנה.

לקראת ראש השנה הסיני שיחול השנה בתחילת פברואר, ליקטנו מספר עובדות מעניינות על החג הייחודי של המעצמה האסיאתית, על מנהגיו ועל קודים תרבותיים מקובלים במקומות העבודה –

מתי? 

התאריך הלועזי המדויק של החגים הסיניים המסורתיים שונה במקצת מדי שנה, מכיוון שהוא נקבע על פי לוח השנה הירחי. השנה, 2019, החג יצוין בין התאריכים 4-10.2. ועם זאת, בעידן המודרני לצד החגים המסורתיים, גם חגים אזרחיים זוכים לייצוג בלוח החופשות הסיני במועד גריגוריאני קבוע, כמו 1.1 – ראש השנה האזרחית, או ה-1.5, יום חג חשוב המתקשר לרקע הסוציאליסטי של הרפובליקה העממית. (ראו טבלה מפורטת בהמשך).

החג

החג החשוב ביותר על פי המסורת הסינית הוא ראש השנה הקרוי גם פסטיבל האביב (Spring Festival). לקראת החג נוהגים הסינים להסתפר ולנקות ביסודיות את בתיהם, ואף לשלם חובות כדי לא לגרור אנרגיה שלילית מהשנה שחלפה אל תוך החדשה. הרחובות והאנשים לובשים אדום, הילדים מקבלים דמי כיס למזל, בשמים מתפוצצים זיקוקים והאווירה כולה של התרגשות גדולה. 

למה חזיר?

כל שנה סינית קשורה לאחת מתוך 12 חיות בגלגל המזלות המופיעות בזו אחר זו לפי סדר קבוע. החיות הן: עכברוש, שור, נמר, ארנבון, דרקון, נחש, סוס, עז, קוף, תרנגול, כלב והאחרון החביב – חזיר. לכל חיה מיוחסות תכונות ואיכויות המייצגות אותה, ועל פי האמונה העממית, מאצילות את תכונותיהן על השנה ועל האירועים שיתרחשו בה, לצד ההשפעות על אופיים של ילידי אותה שנה.

האגדה

נקודה מעניינת על גלגל המזלות הסיני היא, שבעלי חיים נפוצים ושכיחים רבים, לא מופיעים בו בכלל, ולעומתם הדרקון - יצור מיתולוגי ורב עוצמה המקושר באופן מסורתי עם סין – מצא בה את מקומו לצד 11 בעלי חיים רגילים ומציאותיים. הרשימה נובעת מאגדה על מסיבה שערך בביתו קיסר אבן הירקן, אליה מיהרו והגיעו החיות.

2019 תהיה שנה מספר 12 בגלגל המזלות, שנת החזיר – זהו בעל חיים הנחשב כסימן מבשר טובות בסין, המייצג את הנאות החיים, שפע ורווחה. באגדה אמר הקיסר שהסדר ייקבע לפי הסדר שבו יגיעו למסיבה. החזיר איחר כי התעכב בדרך לארוחה דשנה ונמנום קל... כשהגיע, הוא היה האחרון, ויכול היה לקחת רק את המקום ה -12. סביר להניח שדמות חזיר שמנמן ומחייך תככב בחומרי פרסום וקידום מכירות רבים שנראה בסין השנה, כתזכורת לשפע ולהנאות החיים שהוא מייצג.

על תרבות ארגונית ומנהגי חגים בסין

ראש השנה הסיני הוא כאמור ההזדמנות היחידה עבור מיליוני מהגרי עבודה סיניים, לקחת חופשה ולנסוע לבקר את המשפחה ברחבי סין העצומה. מבחינה קשרי עבודה ועסקים, יש לקחת בחשבון זמינות מוגבלת מאוד במשך השבוע.

סטנדרטים במקומות עבודה

עם החג המתקרב, חברות מערביות רבות הפועלות בסין תוהות איך להתנהל במסגרת הסטנדרטים המקובלים בקרב עובדים סיניים: האם להנהיג הטבות מיוחדות, ימי חופשה וחלוקת מתנות סביב תאריכים אלה. אז כדאי שתדעו, בראש השנה הסיני מעבר לימי החופשה המגיעים לעובד, המנהג הוא לשלם ממש לפני החג בונוס שנתי או משכורת 13/14.

מידע חשוב למגייסים עובדים בסין-

ברוב החוזים של עובדים מקומיים בסין ישנה משכורת 13 המשולמת לעובדים סביב שכר פברואר- ויחד עם החג. לכן ניתן לחוש בירידה בשוק העבודה לקראת חודשי החורף. מרבית הסינים יעדיפו שלא לחפש עבודה ככל שמתקרב תאריך תשלום המשכורת ה-13 על מנת שלא יפלו בין הכיסאות ויפספסו את מועד התשלום.

צוות Relocation Source מאחל ללקוחותינו בארץ ובחו"ל Cho Shan tan – שנה טובה! עם הרבה סימנים מבשרי מזל והצלחה בעסקים.