איך העובדים שלכם ברחבי העולם חוגגים?

איך העובדים שלכם ברחבי העולם חוגגים?

סקירה קצרה של חגיגות חג המולד והשנה החדשה ברחבי העולם!

לקראת חגיגות השנה החדשה ולסיכום עונת החגים, החלטנו לקבץ עבורכם באופן תמציתי וברור את החגים הפופולריים הנחגגים ברחבי העולם, ומה נהוג במדינות השונות.

סוף השנה האזרחית של 2018, ותחילת 2019 מביאה בכנפיה משב רענן של התרגשות והתחדשות. במרבית המדינות יש חגים המצוינים בתאריכים אלו, וחשוב מאד לשים לב אליהם. חשוב לשים לב שישנם חגים בהם המעסיק נדרש, על פי חוק, לתת לעובדים יום חופשה, וחגים בהם הדבר רק נהוג, אך אינו הכרחי.

חג המולד האוסטרלי מתחיל ב-24 לדצמבר, בו העובדים משוחררים לבתיהם מוקדם מהרגיל, ונהנים מחופשה בחג המולד עצמו – 25 לדצמבר, וביום שלאחריו – Boxing Day ב26 לדצמבר. מקובל מאד לאפשר לעובדים ליהנות מכמה ימי חופשה רצופים, בו הם יכולים לחגוג עם משפחותיהם.

ה-1 לינואר – New Year הוא יום חופש לאומי. אם עד השנים האחרונות היה הראשון לינואר יום חופש לאומי, לאחרונה הועבר חוק המאפשר למעסיקים לדרוש מעובדיהם לעבוד בשעות מסוימות במשך היום. ישנם מחוזות מסוימים בהם ניתן שחרור מוקדם לעובדים ב-31 לדצמבר.

ברוסיה, חגיגות השנה החדשה הקרויות "נובי גוד" מתפרסות על פני שבוע שלם, בו לעובדים יש חופשה מה-1 ועד ה-8 לינואר. חג המולד נחוג ב-7 לינואר, ומוגשת בו ארוחה של 12 מנות לאחר יום ארוך בכנסיה. מקובל מאד לקשט את המשרד בסמלים מסורתיים כדי למנף את האווירה.

לעומת זאת, באוקראינה חוגגים הן את חג המולד הקתולי בין ה23 – 25 לדצמבר, בו שרים במקהלה חגיגית שירי חג ואוכלים מאכלים מסורתיים, והן את חג המולד האורתודוקסי בין ה5 – 7 בינואר, עם חגיגות עד ל19 בינואר בשנה החדשה. כמו כן, נחגגת תחילת השנה החדשה בין ה30 לדצמבר ל-1 בינואר. כדי להקל על העובדים, בוחרים מעסיקים רבים לאפשר לעובדיהם לקחת ימי חופשה רצופים בתקופה זו, כדי לאפשר לעובדים ולמשפחותיהם לצאת לחופשה או לבקר משפחה. נהוג לתת מתנות סמליות המשקפות את רוח החג והחברה. כמו כן, נפוץ המנהג לחגוג את השנה החדשה עם לקוחות ושותפים במסעדות יוקרתיות.

בהולנד האווירה החגיגית שוררת ברחובות במשך כמה שבועות לפני תחילת עונת החגים. ההולנדים חוגגים בפאר את חג המולד ב-25 לדצמבר ואת Boxing Day ביום שלאחריו. מקובל מאד לתת "קופסת קריסמס" לעובדים, עם מאכלים מפנקים ומתנה סמלית כמו ספר או קישוט לעץ האשוח. כמו כן, ההולנדים חוגגים את השנה החדשה ב-1 לינואר. על פי החוק ההולנדי, אין מחויבות לשכר מלא בימי חופשה אלו, אך נהוג לאפשר לעובדים להשתמש בימי החופשה הצבורים שלהם עבור תקופת החגים, ואף להוסיף 4-5 ימי חופשה שנתיים בתשלום.

ספרד וצרפת חוגגות את 12 הימים לפני חג המולד, כך שמובן שחג המולד עצמו הוא יום חופש לאומי, כמו גם ה-6 לינואר בו נחגג "חג שלושת המלכים" , המתאפיין בהענקת מקובל מתנות לילדים או מאפים מיוחדים עם הפתעה בפנים. חברות רבות מעניקות לעובדיהם מאפים ייחודיים או מתנות לחג. ה1 בינואר הוא יום חופש לאומי, בו יוצאים מאות אלפי אזרחים לחגוג את תחילת השנה החדשה.

ארצות הברית ידועה בחגיגות השנה החדשה וחג המולד שלה, וימי החופשה נהוגים בה בהתאם. הרחובות והמשרדים מקושטים עם עצי אשוח, קישוטים תלויים ודמויות סנטה חביבות, ויש אווירה עולצת ברחובות. New Year  וחג המולד עצמו הם ימי חופשה הקבועים בחוק, אך מעסיקים רבים מעניקים לעובדיהם את האפשרות לקחת גם את היום לפני כיום חופשה. כמו כן, אחוז גבוה יחסית (13%) של המעסיקים סוגר את המשרדים למשך כל השבוע מחג המולד ועד ל-2 בינואר. בתקופה זו נהוג לתת לעובדים מתנות ותגמולים כספיים, ולצאת עם צוות המשרד להרמת כוסית לכבוד השנה החדשה.

בניגוד למדינות אירופה וארה"ב, המדינות האסייתיות לרוב אינן חוגגות את חג המולד באופן גורף.

ראש השנה האזרחית (New Year) ב-1 לינואר, הוא יום חופשה המעוגן בחוק הסיני. לעומתו, חג המולד הנחוג בתאריכים שונים בהתאם להשתייכות הדתית של העובד, לא מוגדר כיום חופשה, אך ישנם מעסיקים המעניקים לעובדיהם ימי חופש בזמנים אלו (24-25 לדצמבר, או 24 לדצמבר – 1 ינואר). בהונג קונג ומקאו, חג המולד הוא כן חג הקבוע בחוק, ונהוג לתת לעובדים מתנות סמליות בתקופה זו.

בדרום קוריאה חוגגים את ראש השנה האזרחי ב-1 לינואר, אך עובדים רבים חוגגים דווקא את ראש השנה הקוריאני (סיאולנל) ב-5 לפברואר, המעוגן כיום חופשה בחוק, ויש לשים לב לכך. חג המולד נחגג ב 25 לדצמבר, ומרבית העובדים מקבלים יום חופשה המאפשר להם לחגוג אותו עם משפחתם. עובדה מעניינת במיוחד היא שעל עובדים הגרים בסמוך לגבול עם צפון קוריאה, נאסר לקשט את ביתם עם אורות ולהדליק מוזיקה דתית, כדי לא להצית את האיזור.

בסינגפור, יש אווירה חגיגית ברחובות, מכיוון שרבים אנשי העסקים הזרים החוגגים את החגים במדינה. בסינגפור חוגגים את חג המולד ואת השנה החדשה ב25 לדצמבר וב-1 לינואר בהתאמה, והימים קבועים בחוק כימי חופשה. ישנם עובדים החוגגים גם את Boxing Day ב-26 לדצמבר, ונהוג לאפשר להם לקחת יום חופש גם בתאריך זה.

אנו מקווים שהסיקור החגיגי שלנו עזר לכם לעשות קצת סדר בחגיגות, ומאחלים לכם שנת עסקים פוריה ורווחית!

כתמיד, אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל שאלה בנושא העסקת עובדים ברחבי העולם!