6 דרכים למנף רב-תרבותיות בארגונכם להצלחה עסקית.

6 דרכים למנף רב-תרבותיות בארגונכם להצלחה עסקית.

אחת התופעות הראשונות ששמים לב אליהם ברגע שהחברה מתרחבת מעבר לגבולות הארץ, היא המגוון העשיר של עובדים מתרבויות אחרות.

הפיכת הארגון לרב-תרבותי יוצר הזדמנויות שיתוף-פעולה חדשות ופותח את התרבות העסקית הישראלית שלנו לכיוונים חדשים ופרודוקטיביים.
אך לצד כל אלו ישנם גם כמה אספקטים חשובים שיש לשים לב אליהם כדי למנוע אי-נעימויות ואף משברים בין קולגות, ספקים ולקוחות.

1. שוני תרבותי – לא רק טעם קולינרי שונה...

הנקודה הראשונה נראית מובנת מאליה, והיא השוני התרבותי בין העובדים הישראליים לבין העובדים ממדינות אחרות. שוני בתרבות אינו מתבטא רק בסגנון לבוש או מאכל אהוב, אלא גם ברבדים עמוקים יותר בעלי משמעות עסקית חשובה. לכל תרבות יש צורת חשיבה ייחודית, דרך שונה לפתרון בעיות, ואפילו הענקת משמעויות שונות לאותן מילים או הבעות פנים. דוגמא נפוצה לכך היא הנעת הראש מעלה ומטה, אשר ברוב העולם מתפרשת כ"כן", אך בהודו ונפאל מתפרשת כ"לא". אי הכרת השוני הזה עלולה להביא לטעויות מביכות במקרה הטוב, והרות גורל במקרה הפחות טוב.

שוני תרבותי נוסף בולט הוא הדרך בה אנשים מגיעים להחלטות או מגיבים לסמכות. יש תרבויות בהן ההחלטות נעשות במהירות, ללא התייעצות עם מנהלים או חברי סגל בכירים יותר, לעומת תרבויות בהן כל החלטה נעשית בכובד ראש, לאחר שיקול דעת והתייעצויות עם הממונים. בבואכם לעבוד עם אנשים מרקע תרבותי שונה, הסבירו להם למה אתם מצפים, ותנו להם זמן להתרגל לדרך חשיבה שונה ממנה הורגלו.

2. גיוס עובדים יעיל

כאשר מגייסים עובדים בארץ זרה, חשוב מאד להכיר את תנאי העבודה בארץ הזו, את התרבות שלה, ואת מנהגיה. גיוס עובד באנגליה לא דומה לגיוס עובד בסין, הן מבחינה תרבותית, והן מבחינה פרקטית וחוקית. כאשר אנו מגיעים לפגישה עם מועמד פוטנציאלי, חשוב להבין את הרקע ממנו הוא מגיע, מהן ציפיותיו מהתפקיד, ומהי הנורמה התרבותית לגבי שעות עבודה, שכר, והטבות לעובדים.

נקודה נוספת, ולא פחות חשובה, היא ההתייחסות לעובדים השולטים פחות בשפה האנגלית. לעובדים אלו פעמים רבות יש ידע נחוץ וחשוב, אך אם נזלזל בהם בגלל החסר שלהם באנגלית, אנו עלולים להפסיד תרומה יקרת ערך לארגון.

3. היזהרו מסטיגמות

מלכוד נפוץ של מעסיקים רבים הוא היצמדות לסטיגמות אתניות – למשל: כל הסינים חרוצים או כל היפנים דייקנים. יש להיזהר מהדבקת סטיגמות למועמד או לעובד פוטנציאלי, היות ואנחנו נוטים לתת לה משקל רב מידי וכך להתעלם מהדברים החיוביים או השליליים שאינם מתאימים לדמות שבנינו לעצמינו בראש.

4. לא לשכוח להגיד חג שמח!

ישנו כלל ידוע: למעסיק נאמן ישנם עובדים נאמנים. כדי לבסס את האמינות שלכם בעיני העובדים הגלובליים בארגונכם, זכרו לאחל להם חג שמח, שלחו להם הודעה כאשר משהו מצער קורה במדינתם, ושימו לב לשמר איתם קשר רציף. שמירה על קשר עם עובדים גלובליים מחזקת את תחושת השייכות שלהם לחברה, וממילא את תחושת המחויבות. בארגון רב-תרבותי חשוב גם לזכור שכל עובד חוגג חגים אחרים בזמנים אחרים. יש לשים לב ולהתארגן מראש כדי שיוכלו ליהנות בחגיהם בדיוק כמו העובדים הישראליים.

5. נצלו את הטכנולוגיות העומדות לרשותכם

בשנים האחרונות התפתחו טכנולוגיות חדשות ויעילות במיוחד, המותאמות לארגונים רב-תרבותיים וגלובליים. כאשר אתם בוחרים באיזו טכנולוגיה להשתמש, שימו לב לבחור בטכנולוגיות התומכות בשפות האם של העובדים ובממשקים המוכרים בארצות המוצא שלהם.

לאחר שבחרתם בטכנולוגיות המתאימות עבורכם לניהול מטלות, שיחות ועידה, תקשורת שוטפת וגיבוי קבצים, שימו לב שכל העובדים בקיאים בתפעול התוכנות, והעבירו להם הכשרה במקרה הצורך.

6. השתמשו במומחים

למרות כל האתגרים, רב-תרבותיות היא מקור להתפתחות עסקית פנים וחוץ-ארגונית. מומחים למיקור חוץ גלובלי יתנו לכם את הכלים לדון בפתרונות לבעיות בצורה ייחודית, תוך שכל עובד מביא את החשיבה התרבותית הייחודית שלו לשולחן. היכרות מעמיקה עם השווקים המקומיים, תרבות העבודה והרגולציות במדינות השונות היא נכס יקר שרק חברה חיצונית של מומחים במדינות היעד יכולה לספק לארגונכם.

ההתרחבות הגלובלית שלכם מתחילה כאן. חברת Relocation Source מספקת את כלל פתרונות ההעסקה הגלובליים לחברות ישראליות, ובתוך כך עוזרת לכם לבנות את צוות העובדים הטוב ביותר שתוכלו לדמיין! 

דברו איתנו