איך מקימים חברה (WFOE) בסין? הנה הקשיים, האתגרים והפתרונות שכדאי להכיר.

איך מקימים חברה (WFOE) בסין? הנה הקשיים, האתגרים והפתרונות שכדאי להכיר.

כל מי שמעוניין לקיים פעילות עסקית מוצלחת בסין מתחיל עם המודל העסקי של הקמת ישות עסקית עצמאית.

מהלך כזה מחייב פתיחת משרד של החברה שלכם בסין. היכולת שלכם לתפקד בסין כיישות עצמאית היא שתעניק לכם את הכח ליצור שיתופי פעולה מסחריים ועסקיים ולשלוט באספקטים השיווקיים, המסחריים והמיתוגיים השונים באופן אופטימלי.

כל זה טוב ויפה, אך במקביל יש להכיר את האתגרים שיעמדו בפניכם בדרך להקמת חברה בבעלותכם הפועלת בסין, דהיינו Wholly Foreign-Owned Enterprise, או בקיצור: WFOE.

הנה כמה נקודות קריטיות שכדאי לדעת לפני שמחליטים לרשום חברה בסין

לאחרונה, הוסרו מחסומים רגולטוריים מסויימים בכמה תעשיות (כספים, אנרגיה ועוד), מה שמקל על השגת רשיון עשיית עסקים בסין. לדוגמה, אם בעבר היו דרושים חמישה רשיונות מחמש רשויות שונות, היום נדרש רק רשיון אחד.

השלבים ההכרחיים בדרך לרישום:

1.)    אישור שם החברה

2.)    שכירת חלל משרדים

3.)    הערכת השפעה סביבתית (WFOE לתחום התעשייה)

4.)    אישור הבקשה ע"י MOFCOM, משרד המסחר של סין

5.)    רשיון עסק (5 ב-1)

6.)    הכנת חותמת חברה

7.)    פתיחת חשבונות בנק

8.)    תהליך רישום יבוא-יצוא

9.)    תהליך רישום בשלטונות המס

נא לקחת מספר ולחכות בתור

הזמן הדרוש לרישום- לרבות איסוף כלל הניירת הנחוצה, תרגום לפי צורך, הגשת מסמכים לרשויות בסין והמתנה לאישורים- עומד כיום על מספר חודשים. זמן, כידוע, שווה כסף, ולכן כל יום שעובר בהמתנה לאישור מעכב את כניסתכם לשוק הסיני.

ועכשיו, כמה זה עולה לכם?

בעת רישום חברה בסין, הממשל הסיני דורש הוכחת קיום הון רשום לתמיכה בחברה. בכפוף להיקף העסקי, סכום זה יכול לנוע בין 1,000,000$- 100,000$, כאשר עלות הרישום תלויה בסוג החברה. לדוגמא, רישום חברת ייעוץ יהיה זול יותר מרישום חברה תעשייתית.

שימו לב: עליכם לקחת בחשבון גם את האגרות הממשלתיות אשר נגבות ישירות על ידי הרשויות עבור תהליך ההקמה. עלויות אלה הן סטנדרטיות ונחוצות לשם הקמת חברה מכל סוג. וכמו כמעט כל דבר בסין, גם הן עשויות להשתנות מדי פעם ובאופן מפתיע.

גיוס עובדים

אחת ההוצאות הגדולות ביותר בניהול חברה בסין היא עלות העובדים. שכר בסיס, תמריצים ותשלומי מעביד בגין הטבות סוציאליות יכולים להצטבר לסכומים משמעותיים כאשר אתם מעסיקים עובדים איכותיים, בעלי ניסיון רלוונטי ושליטה טובה באנגלית.

על מנת שהחברה המקומית שלכם תנוהל באופן תקין לאורך זמן ותתמודד בהצלחה עם האתגרים המנהלתיים, הפיננסיים והתפעוליים,  היא זקוקה למנהל שיהיה אחראי לניהול ובקרה על כלל פעילות החברה בסין. העצה שלנו: אפשרו למנהל המכירות להתמקד רק בתחום אחריותו – ואל תעמיסו עליו אחריות תפעולית כוללת לפעילות בסין.

בנוסף, סביר להניח שתזדקקו גם לעובדים שינהלו את משאבי האנוש והאדמיניסטרציה, יטפלו במשימות פקידותיות, בהנהלת החשבונות ובתשלומים היומיומיים.

סליחה, מה הכתובת?

כדי להירשם כישות עסקית בסין, כל חברה זקוקה לכתובת רשמית. כאשר אתם פותחים משרד לחברה שהקמתם, כל ההוצאות על התאמת החלל לצרכי החברה, רכישת הריהוט והציוד המשרדי חייבות להיות ממומנות על ידי החברה המקומית החדשה שרשמתם בסין. מלבד ההוצאות השוטפות של המשרד, על החברה בסין לדאוג להנהלת חשבונות מסודרת ולהגיש דיווחים חשבונאיים תקופתיים באופן סדיר, באמצעות חברת ניהול חשבונות חיצונית.

מיסים ונפלאות

חברות זרות הפועלות בסין נושאות בנטל מסים והיטלים המשתנה בהתאם להיקף העסקי של החברה, לסוג הפעילות ולענף בו עוסקת החברה. אלה עשויים לכלול מע"מ ומס הכנסה, מסי צריכה, מכס, מס יצוא, מס רווחי הון, מס על דיבידנדים, מס על צריכת משאבים טבעיים, מס מקרקעין, מס שימוש בקרקע, מס שבח, מיסוי על רכבי החברה, מס בולים, חותמות, מיסים עירוניים ועוד.

ועכשיו לחדשות הטובות

צוות המומחים שלנו מלווה חברות ישראליות רבות בהקמת ישות עסקית בסין. עם מערך עשיר של שותפים מקומיים אמינים, היכרות מעמיקה עם מערך החוקים והרגולציות ונסיון של שנים בהקמת חברות ישראליות בסין במגוון תעשיות- אנחנו יכולים לייעל לכם את התהליך ולחסוך לכם משאבים רבים, זמן וכסף. הצוות שלנו, הבקיא בתרבות הסינית בכלל והסינית העסקית בפרט,  ילווה אתכם צעד אחר צעד אל מול האתגרים העסקיים, החוקיים והמשפטיים בסין – עד ליעד הסופי.

מתרחבים לסין? אל תעשו את זה לבד. צוות המומחים של Relocation Source עומד לרשותכם במתן ייעוץ והדרכה לדרך הנכונה והיעילה ביותר להיכנס לעסקים בסין. אנחנו כאן >>