איך להיות מוכנים כשהסינים חוגגים?

איך להיות מוכנים כשהסינים חוגגים?

מדריך קצר להרגלים ולמנהגים של תקופת החגים בסין. 

מי שנכנס רק לאחרונה לשוק העבודה הסיני ואינו מתמצא בו, יכול למצוא את עצמו במצבים מביכים ומבלבלים כאשר צוות שלם "נעלם" פתאום בגלל חג שמעולם לא שמעתם עליו לפני כן, או כשפגישה עם בכירים בבייג'ין או שנגחאי מתאחרת באופן מוגזם בגלל תנועה סואנת להפליא שלפתע נגרמת בגלל יום חופשה לאומי זה או אחר.

אם יש לכם עובדים בסין, חשוב מאוד להכיר את החגים הסיניים והמסורות סביבם ולדעת כיצד לנהל את ימי העבודה והחופשה שלהם, מה מקובל וקבוע בחוק מבחינת ספירת ימי העבודה, כיצד להתייחס לעובדים לקראת ובמהלך חג או מועד חשוב, ובקיצור: להבין טוב יותר את מערכת החגים והמועדים בסין, כדי לתכנן את הצעדים העסקיים שלכם טוב יותר.

"שבועות הזהב" – החופשה הגדולה של הסינים

במהלך השנה, מציינים הסינים 11 ימי חג  ציבוריים בסין, רובם בשני שבועות נפרדים המכונים "שבועות זהב": הראשון בחודש פברואר, סביב פסטיבל האביב, והשני לרגל יום השנה להקמת הרפובליקה העממית של סין באוקטובר, שחל ב- 1 באוקטובר.

למרות שימי החופשה הציבוריים באותם "שבועות זהב" מונים רק שלושה ימים בכל אחד מה"שבועות", הממשלה הסינית מפרסמת מדי שנה הוראה רשמית, המפרטת כיצד לארגן את ימי העבודה סביב החגים, כך שאנשים ייזכו לשבעה ימי חופשה ברציפות.

תקופת החגים היא כמעט ההזדמנות היחידה לכמיליארד וחצי סינים ולמיליוני מהגרי עבודה ברחבי סין לחזור הביתה במשך כמה ימים בשנה כדי לראות את משפחותיהם. לכן, מקובל לעבוד בשבוע שלפני או אחרי "שבוע זהב", כדי לקבל את ימי החופש הנוספים ב"שבוע הזהב" עצמו.

עבודה, חג ומנוחה - מה אומר החוק הסיני?

חוקי העבודה בסין מפרטים את חובותיו של המעביד לגבי מתן ימי מנוחה, חופשה סטטוטורית וחופשה שנתית לעובדיו. מנקודת ראותו של העובד, מדיניות החופשה, החגים וימי המנוחה הנהוגה בסין אינה משתווה לזו המקובלת במדינות אחרות, ובמקרים מסוימים אף בקושי עומדת בדרישה המינימלית שנקבעה על ידי ארגון העבודה הבינלאומי (International Labor Organization).

לכן, חברות זרות רבות בוחרות להעניק לעובדיהן כמות ימי חופשה ומנוחה מעבר לאלו הנדרשים מבחינת המינימום המשפטי. שווקי עבודה תחרותיים שהתפתחו בסין עושים זאת גם כדי למשוך, לגייס ולשמר עובדים איכותיים.

כל עובד בסין זכאי ליום מנוחה מלא אחד במשך שבעה ימים, כלומר 24 שעות רצופות בהן השכיר אינו עובד כלל,  וחברות רשאיות לארגן ולקבוע את ימי המנוחה סביב סידור העבודה ולוחות הזמנים של מפעלי הייצור. ימי מנוחה רגילים בסין מתקיימים בדרך כלל בשבת או ביום ראשון, אך זו אינה דרישה המעוגנת בחוק.

אז מה בעצם הסינים חוגגים?

לוח הזמנים של החגים בסין כולל שני מועדי חופשה מרכזיים: "פסטיבל האביב," הידוע גם כראש השנה הסיני, ו"היום הלאומי." בשנת 2018, פסטיבל האביב התרחש בין ה- 15 ל- 21 בפברואר, ואילו יום החג הלאומי יתרחש בין 1-7 באוקטובר.

מה חשוב למעסיקים בסין לדעת?

כמעסיקים, עליכם לשים לב כי לוח הזמנים של החגים בסין כולל לעתים קרובות  ימי עבודה רשמיים נוספים, המתקיימים בשבתות ובימי ראשון, כדי 'לפצות' על חופשות ארוכות. לדוגמה, ה"יום הלאומי" נחגג החל מה- 1 לאוקטובר ועד ה-3 לאוקטובר. על מנת לאפשר לסינים חופשה ארוכה עד ה- 7 לאוקטובר, הוגדרו ה- ה-29 לספטמבר וה-30 לספטמבר כימי עבודה רשמיים.

כל העובדים בסין זכאים על פי חוק לחופשה בחגים הבאים:

 • יום השנה החדשה
 • ירח השנה החדשה (נקרא גם "ראש השנה" הסיני או "פסטיבל האביב")
 • פסטיבל צ'ינג מינג ("יום ניקוי הקברים")
 • יום העבודה (1 במאי)
 • פסטיבל סירות הדרקון
 • פסטיבל אמצע הסתיו
 • היום הלאומי (נחגג ביום הראשון של אוקטובר)

והנה עוד כמה פרטים חשובים:

 • כאשר חופשה 'נופלת'  על יום מנוחה:

 כאשר חג 'נופל' על שבת או ביום ראשון, היום הבא יחליף אותו וישמש כיום המנוחה

 • תשלומי שכר בימי מנוחה:

על המעסיק לשלם לעובד את מלוא השכר עבור ימי החופשה. השכר ליום מנוחה ניתן על בסיס חישוב השכר היומי הממוצע על סמך היסטוריית ההעסקה של העובד.

 • עבודה בזמן חגים וימי מנוחה:

 ניתן לערוך סידור עבודה אלטרנטיבי לזמן החגים, אך עליו להיקבע לא יותר מ -60 יום לפני החג.

 • חגים שאינם כוללים חופש:

אנשים רבים בסין חוגגים פסטיבלים רבים אחרים, עבורם אינם זכאים לימי חופש או מנוחה, כגון יום שתילת העצים,  יום האחיות הבינלאומי, יום השנה להקמת המפלגה הקומוניסטית הסינית, יום המורים או יום העיתונאים.

איך לעבור את החגים בשלום – כמה טיפים מהמומחים שלנו:

 • ראשית, עדיף לא לתכנן פרוייקטים גדולים או להשיק קמפיינים חשובים בתקופת החגים כאשר עובדים רבים בחופש, ורובם אף מאריכים אותו באמצעות ניצול ימי חופשה המגיעים להם.
 • שני השבועות שלפני ואחרי ראש השנה הם לא זמן לעשות עסקים, לסגור עסקאות ולחתום חוזים. חיסכו לכם את הזמן וכאב הראש הכרוכים בכך ופשוט הימנעו מביצוע פעולות עסקיות חשובות בזמן הזה.
 • בחגים 'קטנים' (לדוגמה, פסטיבל אמצע הסתיו), מומלץ להעניק לעובדים Gift Card או מתנה קטנה דומה, לארגן ארוחת ערב חגיגית או פעילות גיבוש חווייתית לצוות ולסגל העובדים. במקביל, ניתן גם לשלוח לעובדים גלויית ברכה אלקטרונית בפורמט e-card.

מבולבלים מהחוקים והרגלי העבודה בסין? אל תתמודדו עם זה לבד. צוות המומחים של Relocation Source עומד לרשותכם ומעניק ייעוץ והדרכה לדרך הנכונה והיעילה ביותר להקים עסקים ולנהל עובדים בסין. אנחנו כאן >>