5 הטיפים הכי חשובים לניהול של דור ה- Y

5 הטיפים הכי חשובים לניהול של דור ה- Y

לנהל את דור ה- Y 

אם אתם מנהלים צוותים, מחלקות או מנהלי HR ואתם מעסיקים עובדים במהלך העשור האחרון, וודאי שמעתם על המושג "דור ה- Y" או "Millennials" הרבה מאוד. לשם ההגדרה "היבשה", נציין רק שהמונח מתייחס לאנשים המשתייכים לדור ה-Y, ונולדו בשנות ה-90 של המאה ה-20. למה המושג הזה כל כך ייחודי ולמה בעצם נוצרה מילה ספציפית כדי לתאר את הדור הזה? ובכן, זהו דור אשר חווה במהלך חייו שינויים רבים הנובעים בעיקר מהתפתחות טכנולוגית גלובלית אדירה, ועל כן הוא גם דורש התייחסות ניהולית ספציפית. אז איך תתייחסו לעובדים המשתייכים לדור ה- Y כדי להוציא מהם את המיטב? הנה הטיפים שיעזרו לכם להרים צוות מנצח. 

  1. אל תגידו להם "לא" 

מלניאלס הם אנשים חדורי מטרה. הנחישות שלהם "לטרוף את העולם" ולהחזיק בקריירה מפותחת הנשענת על הצלחה היא תכונה טבועה בהם. לכן, כדאי לנהל את עבודתם בדגש על האופן בו יוכלו לממש עצמם, ולא באופן שיתנגד להם. למה הכוונה? דור ה-Y הוא דור הסמארטפון, בכך אין ספק. לכן, כל ניסיון למנוע מהם להיות צמודים למכשיר הזה, סופו לגרום להם להיאטם. רוב הסיכויים הם שעובדי דור ה-Y יהיו קשובים לכל נוטיפיקציה שיקבלו, בין אם בווצאפ, בפייסבוק, במייל, במסנג'ר, או בכל אפליקציה אחרת. אולם חשוב להדגיש שזה לא אומר שהם אינם מבצעים את עבודתם- היא פשוט מתבצעת במקביל. לכן, במקום למנוע מהם שימוש תדיר בנייד, הסבירו להם שמקום העבודה מעריך ומקדם הרבה יותר את אלו שמתמקדים בעיקר במשימות שלהם, ללא הסחות דעת. 

  1. ביד רמה ובזרוע חכמה 

מנהלים רבים חושבים שמלניאלס הם "חוכמולוגים." הם "יודעים הכל" כבר מגיל צעיר מאוד, הרבה יותר צעיר מהגיל בו מנהלים ותיקים צברו ידע דומה, וזה קורה בעיקר כי אנו חיים בתקופה מהירה יותר מאי פעם. קיתונות המידע והמהירות בה הוא עובר אינם ממתינים לאף אחד, ומי שמפספס אפילו רגע אחד מכל אוטוסטרדת האינפורמציה הזו, נשאר מאחור. לכן, על מנת לעמוד בקצב שלהם, הראו מנהיגות, הובלה, ובטחון עצמי שלא מתערער נוכח היכולות המנטליות והטכנולוגיות שלהם. היו אסרטיביים אך גם קשובים, כיוון שהדרך אל ליבם כעובדים פרודוקטיביים משלבת אינטלקט, ביצוע, רגישות וחדות מחשבה. 

  1. העריכו את הייחודיות שלהם 

נכון, מלניאלס יכולים להרגיז, כיוון שלעתים קרובות נראה כאילו הם חושבים שהם יודעים "הכל." נוסף על כך, הם גם אינם מרגישים שעליהם להצטנע אל מול המנהלים שלהם כפי שאולי היה נהוג ליישם בעבר. נהפוך הוא- לרוב הם מרגישים שווי ערך, אם לא יותר, למנהלים הותיקים מהם, הן מבחינת נסיון והן מבחינת יכולות. זוהי אינה עובדה שלילית או כזו שאמורה לייצר בכם, המנהלים, אנטגוניזם כלפיהם כעובדים. ההיפך הוא הנכון- הייחודיות של עובדי דור ה-Y טמונה בכך שהם מודעים לעובדה שהם מוערכים על פי היכולת שלהם, איכות הביצוע והתוצאות. לכן הם גם שואפים באופן תמידי להביא את התוצאות הטובות ביותר, כקו מנחה בעבודתם. זוהי התנהלות מחשבתית מרעננת הראויה להערכה. אם תחצינו כלפיהם הערכה מקצועית ממוקדת, המגיעה ממקום של דיאלוג ושיתוף, המוטיבציה שלהם תרקיע גבוה יותר והערכתם כלפיכם תנסק בהתאם. 

  1. תנו להם את החופש לפעול 

אנשי דור ה-Y מונעים מיוזמה ומחדשנות. לא בכדי הם מעוצבים ומתאפיינים בתכונות המתוארות לעיל; הם גדלו בתקופה של קידמה טכנולוגית עצומה בזמן יחסית קצר, כזו שסחפה אחריה עולם שלם והביאה להתפתחויות בשלל תחומי החיים. לכן מטבעם, מרגישים המילניאלס פעמים רבות חלק בלתי נפרד מהקידמה הזו, ואף שהם מהווים חלק אקטיבי בהמשכיות שלה לעתיד. הרצון שלהם לצבור עוד מידע, להשכיל על בסיס קבוע, לספוג ולייצר חידושים – כל אלה מביאים אותם להיות "רעבים" לפתח את עצמם ואת התוצרים שהם אחראים עליהם. הם חושבים מחוץ לקופסה, חרוצים ונחושים למצוא פתרון יצירתי לכל אתגר שייקרה בדרכם. עם תמיכה ניהולית נכונה מצדכם, התכונות הללו ימשיכו בכיוון פרודוקטיבי ואף יביאו את הארגון להישגים חדשים. 

  1. שימו דגש על הקולקטיב והשיתוף החברתי 

ישנו משפט שאומר “There’s no I in team”, וזה מתאר במדוייק את הלך הרוח של המלניאלס. על אף ה"סלפי" והתיעוד המתמיד של חיינו, עידן 2018 גם מתרכז בתרבות ה"סושיאל"- החברתיות והעשייה המשותפת והמשתפת. תכונות דור ה- Y בהחלט משקפות גם את האספקט הזה. למרות שמלניאלס מקפידים להבליט את האינדיבידואל שבהם ולייחד עצמם בדרך להישג הבא, הם לרוב מתאפיינים בזיקה קולקטיבית ומאמינים כי עבודת צוות היא עניין מבורך התורם לעשייה איכותית ולהשגת המטרה. הם משתפי פעולה נהדרים, תמיד מחפשים עוד אנשים טובים להניע את עצמם קדימה, ולכן בתור מנהלים, חשוב שתאפשרו לעובדי דור ה- Y את האפשרויות לעבודת צוות פוריה וחופשית. למה הכוונה "חופשית?" כבר ציינו קודם לכן שמדובר באנשים בעלי מוטיבציה ועצמאות, ולכן מומלץ שלא לקבע אותם לדרכי עבודה נוקשות ומגבילות, אלא דווקא לאפשר להם את החופש להיות דינמיים יחד עם שאר העמיתים לעבודה. מרקם ארגוני שכזה יניב לכם רק רווח.