השכר, התמ"ג ושנת הכלב החדשה – איך כל זה משפיע על חברות ישראליות הפועלות בסין?

השכר, התמ

3 מגמות מהותיות בשוק הסיני של 2018 

היום נכנסת השנה הסינית החדשה ומתקבלת בחגיגות בכל רחבי העולם (אולי אפילו תביא עימה קצת מזל). מלבד הזיקוקים, צלצולי הפעמונים, ריקודי האריות ושאר חגיגות סיניות מסורתיות לציון השנה החדשה, בתרבות הסינית יציינו השנה את שנת הכלב, לפי לוח השנה הסיני.

שנת הכלב מסמלת מזל עבור הסינים. החל מגירוש שדים ורוחות רעות וכלה בהתרעה בפני אסונות, התרבות הסינית העתיקה רואה בכלב לא רק את ידידו הנאמן של האדם, אלא יצור בעל תכונות מיסטיות ששומרות על האדם ומבשרות על מזלו, בחיים בכלל ובקריירה בפרט. בשוק העבודה הסיני, שנת הכלב תבשר על חשיבותן של תקשורת טובה, רצינות ואחריות במקום העבודה.

ואם נניח לרגע בצד את אמונות הפולקלור, שנת הכלב גם מביאה עימה כמה מגמות דרמטיות שמעידות על השינוי הדרסטי בשוק התוסס, הדינמי והמאתגר הזה.

אז למה כל זה צריך לעניין חברות ישראליות?

  1. גיוס עובדים איכותיים בסין הפך למשימה מאתגרת 

    כמו הרבה מגמות אחרות בסין, מה שהתחיל בקטן היום מוכיח עצמו כאחד השינויים הבולטים בשוק העבודה הסיני – גיוס עובדי צווארון לבן מקצועיים בסין הפך למשימה מאתגרת במיוחד, ותחילת השנה החדשה מביאה את התופעה המתרחבת הזאת לשיאים חדשים, בעיקר הודות לגורמים הבאים: 
  • ההתעצמות המואצת של תעשיית האינטיליגנציה המלאכותית בסין (AI) "קוטפת" את כוח האדם האיכותי ביותר בתחומי ההנדסה ישר מהאוניברסיטאות בכל רחבי המדינה.
  • כתוצאה מהשקעות אדירות של הממשל הסיני בחברות סיניות, הפריחה בתעשיות ההייטק הביאה עימה עליות שכר משמעותיות (לעתים אף פי 11 מהשכר הממוצע בסין).

עם כל-כך הרבה תמריצים להישאר במקומות העבודה שלהם, אין זה מפליא כי קשה למצוא היום מחפשי עבודה "חופשיים" וכל הליך גיוס מחייב מאמץ ותהליכי חיזור ושכנוע מצד מעסיקים, במיוחד סביב ראש השנה הקרב, אז יקבלו העובדים את הבונוסים השנתיים.

2. סין מכפילה את התמ"ג שלה, ואתם יכולים להרוויח מזה

סין שמה לה למטרה להכפיל את התמ"ג שלה בין 2010 ל- 2020, והישורת האחרונה נראית מבטיחה למדי עם עמידה בכל הציפיות בדיוק לפי הלו"ז. המהלך היה מוצלח מאוד במהלך העשור האחרון, וסין הקרובה כל-כך למטרתה, מקבלת בימים אלה בברכה עסקים חדשים שיעזרו לה להשיג אותה: "אם לשפוט על-פי הצמיחה הכלכלית הנוכחית, לא מסתמן מכשול משמעותי להשיג את המטרה," הסביר יאנג וויימין, סגן ראש הוועדה הראשית לכספים וכלכלה, בפורום כלכלי לפני מספר חודשים.

3. תקופה אידיאלית לחפש משקיעים סיניים לחברות סטארט-אפ

במקביל להכנסת האורחים האינטנסיבית להשגת קצב הצמיחה המיוחל, סין גם מחפשת להשקיע בחברות ותעשיות מחוץ לגבולותיה, ברחבי העולם. לפי מקינזי, השקעות בחברות סטארט-אפ ברפואה, בפיננסים ובאינטיליגנציה מלאכותית העניקו לתעשייה המקומית בסין גישה לטכנולוגיות חדשניות ומודלים עסקיים מצליחים. ובעקבות החזית הפוליטית המורכבת מול ארה"ב, נראה שסין החלה למקד את יהבה בישראל, במדינות סקנדינביה ובבריטניה.

הזדמנות פורה או אתגר קרב?

התחרות הגוברת בתעשיית ה- AI וההייטק בסין יחד עם כוח אדם מקצועי ואיכותי יותר, הכפלת התמ"ג, משכורות במגמת עלייה ומליוני דולרים שזורמים להשקעות בתוך סין ומחוץ לגבולותיה, השוק הסיני היום מציב עצמו בחזית הכלכלה העולמית. אם אתם רוצים להיות שם, כמעט בלתי אפשרי שלא לעבוד עם השוק הסיני, אך כדי לצלוח את דרככם בשוק הזה, נדרשת בחינה נכונה והבנה מעמיקה של התרבות הסינית והמגמות המתרחשות בתוך המדינה.

עבור הסינים, כשהכלב נובח זה מבשר על אחת משתי אפשרויות: או שאסון מתקרב, או ששפר עליך מזלך, תלוי בסוג הנביחה. זאת אולי אמונה עתיקה, אבל היא בהחלט מייצגת את השינויים הדרמטיים בשוק העבודה הסיני ורומזת לנו שנשכיל להקשיב טוב ולשים יד על הדופק כדי להבין– האם אנו עומדים בפני הזדמנות או בפני משבר?

אז מה נאחל לכם לכבוד שנת הכלב?
בנימה זאת, זה הזמן לאחל לכם להתמקד בתכונות "הכלביות" שלכם, ולשים לב טוב טוב לסוג הנביחה הסינית...

רילוקיישן סורס פועלת בשוק הסיני בשמונה השנים האחרונות ומלווה חברות ישראליות רבות בכניסתן לשוק בכל נושאי הקמת חברות, שירותי העסקה וגיוס עובדים מקומיים, אדמינסטרציה מקומית ורילוקיישן. פנו אלינו לתיאום פגישה אישית.