הכן את עצמך לרילוקיישן – המדריך ליוצאים לרילוקיישן בחודשי הקיץ

הכן את עצמך לרילוקיישן – המדריך ליוצאים לרילוקיישן בחודשי הקיץ

ישנם מספר דברים שחשוב לדעת לפני המעבר לרילוקיישן, ואם אתם מאלה שמתכננים לעבור בחודשים הקרובים לחו״ל, כדאי לכם מאוד להכיר ולהתייחס לנקודות הבאות:

1. בדיקות רפואיות מקיפות ומידע רפואי : אנו ממליצים להעביר את כלל בני המשפחה בדיקות רפואיות כלליות מקיפות , כולל בדיקות שיניים וראייה לפני היציאה. כמו כן, אנו ממליצים לבקש מהרופא העתק של התיק הרפואי וכן מכתב כללי בגין מצב בריאותי

2. ביטוח לאומי-רישום וקצבאות : יש להסדיר רישום מתאים בביטוח לאומי, בין אם כשוהים בחו"ל או בין אם כמנתקים תושבות . כמו כן, אנא בקשו כי יישלחו אליכם סיסמא אישית לגישה טלפונית בעת השהייה בחו"ל. אי הסדרת סטטוס בביטוח לאומי יכולה לגרום לקנסות, עיקולי חשבון וכו. חשוב לדעת כי בעת השהייה בחו"ל אינכם זכאים לקצבאות ילדים מהביטוח הלאומי, באם הביטוח הלאומי המשיך לשלם לכם קצבאות בטעות, יש להודיע להם על הטעות ולהימנע ממצבים של חקירות עתידיות כנגדכם והחזרת התשלומים בתוספת יתרות פיגורים.

3. סדר בביטוחים: ארסנל הביטוחים כולל לרוב ביטוחים רפואיים (ביטוח משלים של קופת החולים, ביטוח סיעודי, ביטוח רפואי פרטי , ביטוח רפואי לזמן השהייה בחו"ל), ביטוח חיים (בין אם במסגרת הפנסיה/ביטוח מנהלים ובין אם במסגרת פרטית), ביטוח אובדן כושר עבודה (בין אם במסגרת המעסיק הישראלי ובין אם במסגרת פרטית). יש לעשות סדר ולהבין מה חשוב לשמר בעת השהייה בחו"ל, מה ניתן לבטל או להקפיא וכן את ההשלכות של הביטולים לגבי העתיד. חשוב לעבור על פוליסת הביטוח המכסה כשאתם בחו"ל, לשמור במקום נגיש את מספר המוקד למקרה חירום ולהבין כיצד יש לנהוג במקרה של תביעה.

4. ניתוק יחסי עובד/מעביד והעברת קופות גמל/פנסיוניות: חשוב לזכור כי עם המעבר לחו"ל מתבצע ניתוק ממעסיק ישראלי וקופות הגמל מועברות לידי העובד. ישנה חשיבות רבה בשימור הזכויות בקופות על מנת שלא לאבד זכויות שנצברו. (אל דאגה ! הכספים לא ייאבדו ויהיו ברשותכם אך מרכיב דמי הניהול, אחוז החישוב לצרכי חיסכון וכו יכול להשתנות) . כמו כן,חשוב מאד לקבל מהמעסיק מכתב המשחרר את הקופות ומעבירם לידי העובד וטופס 161 לצורך שחרור פיצויי פיטורין.

5. פתיחת חשבון בנק בחו"ל: וודאו כי יש ברשותכם אופציה לקבל כספים לחשבון בנק בחו"ל בעת שהייתכם בחו"ל. פתיחת חשבון בנק בחו"ל יכולה להתבצע או מקומית במדינת ההעסקה או במדינות אוף שור המאפשרות פעילות בנקאית גלובלית.

6. סגירת תשלומים והוראות קבע שוטפות בישראל: חשוב לא להשאיר קצוות מיותרים בישראל כדי לא לפגוע בניתוק התושבות העתידי, עברו על הוראות הקבע והחיובים בכרטיס האשראי ונקו תשלומים חודשיים שוטפים.